Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak informują władze miasta, we wtorek całkowicie zamknięty będzie największy bazar w Słubicach, znajdujący się koło Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, w środę, znajdujące się w sąsiedztwie Targowisko pod dębami, a w czwartek mały bazar przy ul. Kopernika. Takie ustalenia zapadły dziś podczas spotkania burmistrza Mariusza Olejniczaka m.in. z Krzysztofem Dobrowolskim, p.o. dyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słubicach.

Wymazy do testów pobierane będą od jutra w namiocie lodowiska na terenie Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Sanepid dostanie wsparcie wojska, żeby jak najszybciej przebadać wszystkie osoby. – Wyniki będziemy mieli najpóźniej po trzech dobach – mówi Krzysztof Dobrowolski. Tylko z ujemnym wynikiem testu zarówno właściciela stoiska, jak i pracowników, będzie można podjąć pracę. – Dlatego w interesie każdej z osób związanych z bazarami jest, żeby się przebadać. Bez testu nie będą mogły wrócić do pracy – podkreśla.

Każda osoba, która zgłosi się do badania, musi mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość. Przebadani też zostaną pracownicy ochrony i osoby pracujące na bazarach związane z ich administracją.

- Zdajemy sobie sprawę, że wiele osób nie będzie zadowolonych, z tego, że zamkniemy targowiska na te poszczególne dni, ale mamy świadomość, że jeżeli nie przebadamy wszystkich i dojdzie do kolejnych zarażeń, trzeba by zamknąć bazar na miesiąc, a może nawet dłużej – podkreśla burmistrz Mariusz Olejniczak. W powiecie słubickim jest obecnie 14 potwierdzonych przypadków zakażenia COVID-19. – Bazar traktujemy już jako ognisko zachorowań, dlatego musimy zrobić badania przesiewowe i sprawdzić, czy ktoś jeszcze nie został zarażony – wyjaśnia.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.