Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pochodzący z Poznania (urodził się w 1936 r. w Chwaliszewie, obecnej dzielnicy miasta) fotograf przyjechał w 1961 r. do Gorzowa. Zaczął pracę w Stilonie, od 1962 roku praktykował u znanego gorzowskiego fotografika Zbigniewa Łąckiego. Od razu włączył się w życie fotograficzne regionu, m.in. współtworzył Gorzowskie Konfrontacje Fotograficzne.

Fotografował pejzaż, ludzi. W pewnym momencie Zenon Kmiecik zaczął się fascynować jazzem, fotografował muzyków podczas prób, koncertów. Jego zdjęcia publikował prestiżowy miesięcznik "Jazz Forum", a jazzmani nie mogli wyjść z podziwu, jak Kmiecikowi udawało się pokazywać prawdę o muzyce. Skromny, trzymający się nieco z boku układów towarzyskich czy środowiskowych, sam za własne pieniądze realizował wystawy, tylko z czystej potrzeby dzielenia się swoją twórczością. Był członkiem Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego, laureatem licznych nagród fotograficznych, autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, w tym poświęconych między innymi wybitnym gorzowianom.

W 2003 r. został uhonorowany Nagrodą Kulturalną Prezydenta Miasta Gorzowa i statuetką Motyla.

Ostatnie pożegnanie i pogrzeb Zenona Kmiecika odbędzie się we wtorek, 4 sierpnia), o godz. 11 w kaplicy przy ul. Żwirowej (kaplica - firma Products).

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.