Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Podobnie jak w Warszawie i wielu innych polskich miastach 1 sierpnia również w Gorzowie zawyją syreny alarmowe. – To znak pamięci bohaterskiej walki i ofiar uczestników powstania. Zachęcamy do zatrzymania się na tę chwilę, aby oddać hołd poległym – apelują władze miasta.

Oficjalne uroczystości upamiętniające 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się na cmentarzu komunalnym przy pomniku Pamięci Armii Krajowej. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 17, w tzw. godzinę W, przy wojskowej asyście honorowej 35. Skwierzyńskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej.

Biorący udział w uroczystościach powinni pamiętać o obowiązujących obostrzeniach, zachować reżim sanitarny oraz nosić maseczki ochronne.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17. Było największą i najbardziej heroiczną zbrojną akcją podziemia w Europie w czasie II wojny światowej, której celem było wyzwolenie stolicy Polski z rąk hitlerowskich okupantów. Upadło 3 października, po 63 dniach bohaterskiej walki. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

 CZYTAJ TAKŻE W WYBORCZA CLASSIC:

Historia powstańczego małżeństwa: kółka do zasłon zamiast obrączek

Druga strona powstania

Czego mnie nauczyła babcia z powstania?

Jak Wajda znalazł "Kanał"

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.