Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kalendarz cyklu Grand Prix, tak jak i całego sportu, wywróciła w 2020 r. epidemia koronowirusa. Z terminarza wypadały kolejne, wcześniej planowane turnieje, najbardziej pesymistyczny wariant mówił o całkowitym odwołaniu seniorskiego wyścigu o żużlowego mistrza w tym sezonie.

Od momentu, gdy w reżimie sanitarnym w Polsce ruszyły rozgrywki ligowe, a kibice mogli w ograniczonej liczbie wrócić na trybuny, pojawiła się koncepcja, aby GP 2020 zlokalizować wyłącznie w Polsce. Wtedy usłyszeliśmy, że przy takim rozwiązaniu bardzo wysoko stoją szanse Gorzowa. Organizatorzy cyklu w przeszłości umówili się z naszym miastem na jeden z finałów Drużynowego Pucharu Świata, ale ostatecznie te rozgrywki zostały zlikwidowane (w zamian są organizowane parowe Speedway of Nations) i turniej na „Jancarzu” nie doszedł do skutku. Teraz rachunki zostaną wyrównane.

Ostatecznie cykl Grand Prix 2020 nie pojedzie wyłącznie w Polsce. Żużlowcy będą się ścigać w piątki i w soboty. Zaczną 28 i 29 sierpnia we Wrocławiu, 11 i 12 września zobaczymy rywalizację o mistrza świata w Gorzowie, a 18 i 19 września w czeskiej Pradze. Ostatnia runda zaplanowana jest na 3 października w Toruniu. A co z imprezą wpisaną na 2 października? Zapewne tu też wkrótce zostanie zatwierdzona toruńska Motoarena, choć w tej kwestii nie ma jeszcze pełnej zgody, dlatego w aktualnym kalendarzu gospodarz pozostaje nieznany.

W Gorzowie ostatni turniej GP oglądaliśmy w 2018 r. Wygrał wtedy Słowak Martin Vaculik, przed Bartoszem Zmarzlikiem i Brytyjczykiem Taiem Woffindenem.

W trzeciej edycji Speedway Of Nations na koniec października zobaczymy tylko dwudniowy finał w Manchesterze w Wielkiej Brytanii. Tutaj początkowo zostali nominowani wszyscy finaliści z 2019 r., ale wycofali się Niemcy, dlatego szansę dostaną Czesi, którzy przed rokiem znaleźli się w rankingu na ósmej pozycji.

- Epidemia koronawirusa postawiła przed nami ogromne wyzwanie. Cieszymy się, że ostatecznie uda się nam ponownie wyłonić najlepszego żużlowca świata i zwycięzcę w Speedway of Nations - powiedział Paul Bellamy, przedstawiciel organizatora GP i SoN. - Wcześniej mieliśmy nadzieję, że półfinał SoN też uda się rozegrać, ale przez ograniczenia sanitarne nie wszyscy zawodnicy mogliby wjechać na Łotwę. Dlatego zapraszamy na ekscytująco zapowiadające się finały w Manchesterze, a z rywalizacją w pełnym wymiarze, w różnych krajach, mamy nadzieję wrócić w przyszłym sezonie.

AKTUALNE TERMINY GRAND PRIX 2020:

  • 28 i 29 sierpnia – Wrocław;
  • 11 i 12 września – Gorzów;
  • 18 i 19 września – Praga (Czechy);
  • 2 października – miejsce nieznane;
  • 3 października – Toruń.

LISTA STARTOWA GP 2020 (według rankingu):

1. Bartosz Zmarzlik (Polska), 2. Leon Madsen (Dania), 3. Emil Sajfutdinow (Rosja), 4. Fredrik Lindgren (Szwecja), 5. Martin Vaculik (Słowacja), 6. Maciej Janowski (Polska), 7. Jason Doyle (Australia), 8. Patryk Dudek (Polska), 9. Matej Zagar (Słowenia), 10. Niels Kristian Iversen (Dania), 11. Artiom Łaguta (Rosja), 12. Antonio Lindback (Szwecja), 13. Tai Woffinden (Wielka Brytania), 14. Max Fricke (Australia), 15. Martin Smolinski (Niemcy).

KLASYFIKACJA KOŃCOWA GP 2019:

  • 1. Bartosz Zmarzlik – 132 pkt
  • 2. Leon Madsen – 130 pkt
  • 3. Emil Sajfutdinow – 126 pkt

4. Lindgren – 105, 5. Vaculik – 95, 6. Janowski – 87, 7. Doyle – 84, 8. Dudek – 79, 9. Zagar – 78, 10. Iversen – 77, 11. A. Łaguta – 76, 12. Lindback – 63, 13. Woffinden – 60, 14. Kołodziej – 57, 15. Lambert – 39.

MONSTER ENERGY FIM SPEEDWAY OF NATIONS 2020:

24 i 25 października, Manchester (Wielka Brytania), dwa dni finałowe: Wielka Brytania, Rosja, Polska, Australia, Dania, Szwecja, Czechy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.