Komisja Orzekająca Ligi podjęła decyzję co do przerwanego 3 lipca przez pożar rozdzielni prądu meczu żużlowców z Gorzowa i Częstochowy. Stal i Włókniarz na stadionie im. Edwarda Jancarza pojadą jeszcze raz.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Po trzech porażkach z rzędu, w piątkowy wieczór 3 lipca, gorzowski zespół jechał najlepszy żużel w tym sezonie. Po 10 wyścigach prowadził z wtedy niepokonanym liderem z Częstochowy 32:28. Niestety, w tym momencie na „Jancarzu” zgasły światła, zeszło powietrze z dmuchanych band, bez których nie da przeprowadzić się zawodów żużlowych, a nad parkingiem pojawił się dym. Okazało się, że doszło do zwarcia i zapaliła się rozdzielnia prądu, znajdująca się na stadionie od ul. Kwiatowej. Pożar nie rozprzestrzenił się i został sprawnie ugaszony, ale awaria była bardzo poważna, do dzisiaj nie ma możliwości, aby w pełni korzystać z gorzowskiego stadionu i rozgrywać tam mecze. Sędzia Paweł Słupski musiał spotkanie przerwać.

Sprawę rozpatrywała Komisja Orzekająca Ligi. W Bydgoszczy spotkali się Zbigniew Owsiany (przewodniczący), Barbara Pankowska i Łukasz Szmit. Podjęli decyzję, aby ten mecz gorzowscy i częstochowscy żużlowcy pojechali od początku jeszcze raz. Spodziewaliśmy się właśnie takiego rozstrzygnięcia.

- Powtórzenie meczu spowoduje, iż nie działacze, ale żużlowcy zadecydują o punktach w tabeli rozgrywek PGE Ekstraligi - powiedział Zbigniew Owsiany. - To była bardzo złożona sprawa, którą rozpatrywaliśmy w sezonie rozgrywanym w szczególnych okolicznościach pandemii, ale jednocześnie stając wobec zderzenia człowieka z okolicznościami pożaru, który nastąpił w dniu rozgrywania meczu.

W dyskusji, która trwała od momentu przerwania meczu, mieliśmy proponowanych co najmniej kilka rozwiązań. Od walkowera do zaliczenia wyniku spotkania. Na ich poparcie były cytowane różne punkty regulaminu.

- Zgodnie z regulaminem to organizator odpowiada na zasadzie ryzyka za niesprawność urządzeń - stwierdził Owsiany. - Naszą dewizą było jednak wydanie decyzji zgodnie z duchem sportu, aby nie skrzywdzić żadnej ze stron i jednocześnie w sportowej rywalizacji pozwolić zawodnikom na rozstrzygnięcie tego meczu bezpośrednio na torze. KOL nie mogła stworzyć swoim orzeczeniem precedensu, a takim z pewnością byłoby zaliczenie wyniku meczu po jego przerwaniu w dniu 3 lipca, przy stanie 32:28. Chociaż pożar rozdzielni na stadionie w Gorzowie był spowodowany zwarciem w jej instalacji, nie można sportowo krzywdzić ani organizatora, ani tym bardziej gościa. Dlatego powtórzenie meczu jest wyjściem sprawiedliwym i sportowym.

Terminu ponownej rywalizacji Stali i Włókniarza na gorzowskim stadionie jeszcze nie znamy.

PROGRAM 6. KOLEJKI:

PGG ROW Rybnik - Eltrox Włókniarz Częstochowa - odwołany

Fogo Unia Leszno - RM Solar Falubaz Zielona Góra - odwołany

piątek, 17 lipca

godz. 20.30, Eleven Sports Motor Lublin - MrGarden GKM Grudziądz

wtorek, 28 lipca

godz. 19.30, nSport+ MOJE BERMUDY STAL GORZÓW - Betard Sparta Wrocław

  • 1. Fogo Unia Leszno 5 10 +68
  • 2. RM Solar Falubaz Zielona Góra 5 7 +5
  • 3. Motor Lublin 5 6 +12
  • 4. Eltrox Włókniarz Częstochowa 4 6 +56
  • 5. Betard Sparta Wrocław 5 5 +4
  • 6. MrGarden GKM Grudziądz 5 2 -18
  • 7. PGG ROW Rybnik 5 2 -91
  • 8. MOJE BERMUDY STAL GORZÓW 4 0 -36

Cztery najlepsze zespoły po fazie zasadniczej pojadą w play-off o medale. Ostatnia drużyna spadnie z ekstraklasy. W tym roku nie będzie meczów barażowych, a więc ekipy z miejsc 5-7 zostają w lidze.

PROGRAM 7. KOLEJKI:

piątek, 24 lipca

godz. 18, Eleven Sports Betard Sparta Wrocław - PGG ROW Rybnik

godz. 20.30, Eleven Sports RM Solar Falubaz Zielona Góra - Motor Lublin

niedziela, 26 lipca

godz. 16.30, nSport+ MrGarden GKM Grudziądz - MOJE BERMUDY STAL GORZÓW

godz. 19.15, nSport+ Eltrox Włókniarz Częstochowa - Fogo Unia Leszno

PROGRAM 8. KOLEJKI:

piątek, 31 lipca

godz. 18, Eleven Sports RM Solar Falubaz Zielona Góra - PGG ROW Rybnik

godz. 20.30, Eleven Sports Fogo Unia Leszno - MOJE BERMUDY STAL GORZÓW

niedziela, 2 sierpnia

godz. 16.30, nSport+ MrGarden GKM Grudziądz - Eltrox Włókniarz Częstochowa

godz. 19.15, nSport+ Motor Lublin - Betard Sparta Wrocław

Podane godziny rozpoczęcia meczów to czas startu zawodników do pierwszego biegu. Próba toru z udziałem żużlowców obu drużyn rozpoczyna się 30 min wcześniej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej