Władze żużlowej ekstraklasy poinformowały, że w czasie piątkowego meczu w Rybniku w parkingu przebywała osoba, która ma pozytywny wynik testu na koronawirusa. W związku z tym zostały wprowadzone przygotowane na taką okoliczność procedury kryzysowe. Odwołany został piątkowy pojedynek, który miał odbyć się znów w Rybniku, i niedzielny w Lesznie. W tej chwili w kalendarzu 6. kolejki w terminie, który wcześniej zakładano, pozostało tylko jedno spotkanie - w Lublinie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W piątek, 10 lipca, w Rybniku gospodarze przegrali z Unią Leszno 34:56. Wczoraj zarządzająca rozgrywkami PGE Ekstraliga została poinformowana, że jedna z osób przebywających w parkingu ma pozytywny wynik testu na koronawirusa. Nie jest to żaden z zawodników, mechaników ani trenerów.

Rozgrywki żużlowej ekstraklasy w Polsce ruszyły w specjalnym reżimie sanitarnym i po stworzeniu  procedur na wypadek koronawirusa, które właśnie zostały wdrożone.

„Zostają przełożone mecze 6. rundy ROW Rybnik - Włókniarz Częstochowa (17 lipca) oraz Unia Leszno - Falubaz Zielona Góra (19 lipca). Od dnia 14 lipca wprowadzona zostaje obowiązkowa izolacja domowa dla wszystkich zawodników z Rybnika i Leszna, wraz z mechanikami zawodników i sztabami szkoleniowymi oraz wszystkich osób funkcyjnych przebywających w parku maszyn, w czasie meczu z 10 lipca. Zgodnie z zaleceniami WHO testy genetyczne na obecność koronawirusa przeprowadza się w ciągu 7-8 dni od dnia potencjalnego kontaktu z osobą zarażoną. W związku z tym, licząc, że mecz 5. rundy ROW Rybnik – Unia Leszno odbył się 10 lipca, wszystkie testy dla uczestników tego meczu (zawodnicy, mechanicy, sztaby szkoleniowe oraz osoby funkcyjne przebywające w parku maszyn) odbędą się, w porozumieniu z firmą Invicta, najwcześniej 20 lipca” – poinformowała PGE Ekstraliga.

Na przymusową kwarantannę zostali wysłani m.in. Kacper Woryna, Robert Lambert, Vaclav Milik i Bartosz Smektała. Dlatego został odwołany, zaplanowany na dzisiaj trzeci finał mistrzostw Europy w Gnieźnie. Nowa data to czwartek, 23 lipca.

Od piątku żużlowcy dalej jednak startowali i składając łańcuszek ich kontaktów w całość, zagrożona jest właściwie cała ekstraklasa i pierwsza liga. Na razie jednak nie słychać o kolejnych odwołanych meczach, bo przecież spotkania odbywają się w reżimie sanitarnym. Trzeba używać masek, zachowywać bezpieczną odległość, stadion jest podzielony na strefy, między którymi nie wolno się przemieszczać. Dlatego procedury kryzysowe mają dotyczyć tylko meczu w Rybniku. Niedługo się przekonamy jak wprowadzenie tych mechanizmów zadziała w praktyce i czy koronawirus wśród żużlowców nie zacznie się rozprzestrzeniać.

Z innego powodu w najbliższy weekend nie miała startować drużyna Stali Gorzów. Nie mamy stadionu, bo na „Jancarzu” spaliła się rozdzielnia prądu, która właśnie jest naprawiana. Dlatego mecz stalowców z 6. kolejki ze Spartą Wrocław został przełożony z 19 na 28 lipca.

PROGRAM 6. KOLEJKI:

PGG ROW Rybnik – Eltrox Włókniarz Częstochowa – odwołany

Fogo Unia Leszno – RM Solar Falubaz Zielona Góra – odwołany

piątek, 17 lipca

godz. 20.30, Eleven Sports, Motor Lublin – MrGarden GKM Grudziądz

wtorek, 28 lipca

godz. 19.30, nSport+, MOJE BERMUDY STAL GORZÓW – Betard Sparta Wrocław

  • 1. Fogo Unia Leszno 5 10 +68
  • 2. RM Solar Falubaz Zielona Góra 5 7 +5
  • 3. Motor Lublin 5 6 +12
  • 4. Eltrox Włókniarz Częstochowa 4 6 +56
  • 5. Betard Sparta Wrocław 5 5 +4
  • 6. MrGarden GKM Grudziądz 5 2 -18
  • 7. PGG ROW Rybnik 5 2 -91
  • 8. MOJE BERMUDY STAL GORZÓW 4 0 -36

Cztery najlepsze zespoły po fazie zasadniczej pojadą w play-off o medale. Ostatnia drużyna spadnie z ekstraklasy. W tym roku nie będzie meczów barażowych, a więc ekipy z miejsc 5–7 zostają w lidze.

PROGRAM 7. KOLEJKI:

piątek, 24 lipca

godz. 18, Eleven Sports Betard Sparta Wrocław - PGG ROW Rybnik

godz. 20.30, Eleven Sports RM Solar Falubaz Zielona Góra - Motor Lublin

niedziela, 26 lipca

godz. 16.30, nSport+, MrGarden GKM Grudziądz – MOJE BERMUDY STAL GORZÓW

godz. 19.15, nSport+, Eltrox Włókniarz Częstochowa – Fogo Unia Leszno

PROGRAM 8. KOLEJKI:

piątek, 31 lipca

godz. 18, Eleven Sports, RM Solar Falubaz Zielona Góra – PGG ROW Rybnik

godz. 20.30, Eleven Sports, Fogo Unia Leszno – MOJE BERMUDY STAL GORZÓW

niedziela, 2 sierpnia

godz. 16.30, nSport+, MrGarden GKM Grudziądz – Eltrox Włókniarz Częstochowa

godz. 19.15, nSport+, Motor Lublin – Betard Sparta Wrocław

Podane godziny rozpoczęcia meczów to czas startu zawodników do pierwszego biegu. Próba toru z udziałem żużlowców obu drużyn rozpoczyna się 30 min wcześniej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej