Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W pierwszej turze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na „Bitwę o wozy” wysłało 16 wozów strażackich. Po jednym na każde obecne województwo. W Lubuskiem zwyciężyła gmina Zabór, oddalona kilkanaście kilometrów od Zielonej Góry. Głosowało tam 68,72 proc. uprawnionych do głosowania. Nieznacznie gorzej wypadła Kłodawa (pow. gorzowski) - 68,60 proc.

Na drugą turę zostały zmienione zasady, do wygrania było 49 wozów strażackich. Skąd te wyliczenia? Kluczem była stara mapa administracyjna, sprzed 1998 r., gdy województw było blisko trzy razy tyle co dziś. W ten sposób druga „Bitwa o wozy” odbyła się również w obrębie starego województwa gorzowskiego. Razem z gminami Barlinek, Choszczno czy Międzychód.

Zdecydowanie zwyciężyła gmina Kłodawa, ze znakomitą frekwencją 73,22 proc. Rafał Trzaskowski (66,68 proc.) zdecydowanie pokonał Andrzeja Dudę (33,32 proc.). Łącznie oddano tam 4 760 głosów.

- Bardzo dziękuję wszystkim za udział w drugiej turze wyborów. Frekwencja w naszej gminie to doskonały rezultat - podziękowała głosującym wójt gminy Kłodawa Anna Mołodciak.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.