Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W poprzednich latach miejskie fontanny uruchamiano tradycyjnie na 1 maja. W tym roku, ze względu na zalecenia inspekcji sanitarnej, związane z sytuacją epidemiczną, zaczęły działać dopiero teraz.

Podczas minionego weekendu jako pierwsza trysnęła fontanna na zrewitalizowanym placu Nieznanego Żołnierza, tzw. Kwadracie. Po niej sukcesywnie uruchamiane są pozostałe.

Jako ostatnia, prawdopodobnie w środę, zostanie włączona fontanna w parku Kopernika. Tam konieczny jest odbiór techniczny po wymianie pompy.

Park KopernikaPark Kopernika Fot. Daniel Adamski / Agencja Gazeta

W Gorzowie działa dziewięć fontann. Cztery z nich mają automatyczne uzdatnianie wody. Fontanny znajdują się: na Starym Rynku (Pauckscha), w parku Górczyńskim (Motylia), na placu Grunwaldzkim, w parku Kopernika, na skwerze przy ul. Jagiełły, przy „Pałacu Ślubów”, dwie w „Parku Róż” (jedna z nich to fontanna pływająca) oraz na Kwadracie. Trzy wodotryski umieszczone są w nurcie Warty na wysokości bulwarów.

DARIUSZ BARAŃSKI

- Sanepid przypomina, że woda w fontannach zwykle charakteryzuje się względną przezroczystością, i dlatego mylnie uważana jest za wodę czystą. Tymczasem zagrożeniem dla zdrowia może być nie tylko picie wody z fontanny, ale także kąpiel lub zabawa w wodzie – informuje Dariusz Wieczorek z miejskiego wydziału promocji i informacji.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.