Zaczyna się czwarta edycja wakacyjnego cyklu Pikniki Chopinowskie. Pierwszy koncert już w niedzielę, wystąpi pianista Mateusz Tomica.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Filharmonia zaprasza na plenerowe koncerty od 12 lipca do ostatniej niedzieli wakacji. A muzyki klasycznej posłuchamy na leżakach rozstawionych na placu Sztuk przed filharmonią.

Filharmonia Gorzowska wprawdzie zakończyła ten krótki, "pandemiczny" sezon artystyczny. Muzyka będzie jednak brzmieć latem. Odbywa się czwarta edycja Pikników Chopinowskich. W tym roku, z uwagi na panującą pandemię, formuła imprez zostanie nieco zmieniona i dostosowana do nowych wytycznych. Koncerty będą odbywały się co drugi tydzień, dla słuchaczy wyznaczona zostanie specjalna strefa oraz zapewniona odpowiednia odległość i środki dezynfekcji.

W lipcu odbędą się dwa pikniki: 12 oraz 26 lipca, a w sierpniu zaplanowano trzy koncerty: 9, 23 oraz 30 sierpnia.

Podczas pierwszego koncertu w najbliższą niedzielę wystąpi Mateusz Tomica. Jest laureatem licznych nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Do jego ostatnich osiągnięć należą m.in. udział w finale Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2020), udział w finale XX Łódzkiego Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza (Łódź, 2019), II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Władysława Kędry (Łódź, 2016), I miejsce na VI Międzyuczelnianym Konkursie Kameralnym dla duetów instrumentalnych i duetów wokalnych (Katowice, 2019) oraz I Miejsce na Grand Prize International Music Competition (Londyn, 2016).

Urodzony w 1997 roku w Katowicach. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w POSM I st. im. Stanisława Moniuszki, a następnie w POSM II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Moniki Sikorskiej-Wojtachy oraz dra Huberta Salwarowskiego. Jako laureat wielu konkursów jest zdobywcą licznych nagród i wyróżnień, w tym m.in.: I miejsca w Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Wykonawców „21st Century Art.” w Wiedniu (2011), III miejsca w IV Chopinowskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny i Ludwika Stefańskich w Krakowie (2013), II miejsca w XXII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni (2014).

Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod kierunkiem dr hab. Magdaleny Lisak prof. AM oraz dra Huberta Salwarowskiego. W roku akademickim 2017/2018 podjął studia w ramach programu Erasmus w Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu pod kierunkiem prof. Jana Jiracka von Arnim. Swoje umiejętności regularnie rozwija, uczestnicząc w Kursach Mistrzowskich prowadzonych przez wybitne osobowości światowej pianistyki. Wśród nich można wymienić takich artystów jak: Dimitri Bashkirov, Andrzej Jasiński, Wojciech Świtała, Ewa Pobłocka, Nikolai Demidenko, Fabio Bidini czy Janusz Olejniczak.

W ostatnich latach występował w wielu krajach Europy (m.in. Szwajcaria, Niemcy, Wielka Brytania i Austria). Jako laureat Uttwiler Meisterkurse 2019 w Szwajcarii został wybrany do występu wraz z Südwestdeutsche Philharmonie Konstanz w czerwcu 2021 roku. Wśród jego dotychczasowych scenicznych sukcesów wymienić można m.in. występy z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej.

W Gorzowie zaprezentuje repertuar chopinowski. Oto program koncertu:

Nokturn cis-moll op. 27 nr 1

Barkarola Fis-dur op. 60

Walc As-dur op. 34 nr 1

Ballada g-moll op. 23

Ballada F-dur op. 38

***

Scherzo h-moll op. 20

Polonez-fantazja As-dur op. 61

Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22

Pikniki Chopinowskie odbywają się jak co roku w godzinach 16-18. W przypadku niepogody wydarzenia przeniesione zostaną do sali koncertowej. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem