"Gość" miał być w czasie epidemii koronawirusa kołem ratunkowym w razie ewentualnych zachorowań, a wygląda na to, że w Stali Gorzów został lekiem na słabszą formę niektórych zawodników. W czasie niedzielnego, derbowego meczu Australijczyk Jack Holder ma zastąpić Krzysztofa Kasprzaka.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Najsłabsze ogniwo traci miejsce w składzie Stali Gorzów - tego dawno w naszej drużynie nie przerabialiśmy. Po przegraniu wszystkich meczów w tym sezonie w zespole pojawił się „gość” Jack Holder i wiele się zmieniło.

- Właściwie tuż po spotkaniu w Rybniku została podjęta decyzja, że decydujemy się na kontrakt z Australijczykiem i zastąpi on w starciu z Włókniarzem Częstochowa Duńczyka Nielsa Kristiana Iversena - przyznał trener Stali Stanisław Chomski.

Młodszy z Holderów zdobył 5 pkt. Cały czas nie wiemy, czy to był występ udany, bo z powodu pożaru rozdzielni prądu pojedynek gorzowian z Włókniarzem został przerwany po 10 biegach (wygrywaliśmy 32:28) i czekamy na decyzję Komisji Orzekającej Ligi. Być może, gdy awaria zostanie na dobre usunięta, pojedziemy z Częstochową na „Jancarzu” jeszcze raz.

W składzie awizowanym na niedzielę przez PGE Ekstraligę mamy pod jedynką Krzysztofa Kasprzaka. Stal prezentuje jednak zestawienie, gdzie z nr. 1 występuje Jack Holder i dodaje, że „»gość« nie może zostać podany w oficjalnych dokumentach w awizowanym składzie”.

Kasprzak w rozpoczętym bardzo późno sezonie niczym specjalnym jeszcze nie błysnął. Ze średnią 1,500 pkt jest na 33. miejscu na liście klasyfikacyjnej ekstraklasy. W czasie wyżej wspomnianego, przerwanego meczu z Włókniarzem został zastąpiony po dwóch startach. Wczoraj bardzo słabo spisał się w drugim finale mistrzostw Europy w Bydgoszczy.

Brak w składzie Kasprzaka będzie oznaczał kolejną szansę dla Iversena.

W poprzednim sezonie w Zielonej Górze młodszy z Holderów pojechał słabo, uzbierał 2+2 pkt w czterech startach, ale teraz jego dyspozycja wygląda na o wiele wyższą. Tym bardziej że pewnie ruszy pomagać Stali w meczu z Falubazem w niezłym humorze, po pierwszym zwycięstwie w sezonie dla wyboru numer jeden Australijczyka, czyli Apatora Toruń, z którym walczy o powrót do ekstraklasy. EWinner 1. Liga Żużlowa startuje w najbliższy weekend.

Oby opcja z „gościem” Holderem jeszcze raz czy drugi wypaliła, cały czas jednak pamiętajmy, że dla tego żużlowca wygrane innej drużyny są w Polsce priorytetem. Najlepiej, gdyby jak najszybciej do odpowiedniej formy wrócili ci, których wzięliśmy do składu zimą. Na razie jest z tym duży kłopot.

Na koniec jeszcze ubiegłoroczne osiągi w Zielonej Górze stalowców. Iversen jechał wtedy razem z Holderem dla Torunia. Jego zespół przegrał 37:53, ale „Puk” był doskonały, w sześciu wyścigach zdobył 14 pkt. Stal derbowego, wyjazdowego meczu w 2019 r. najlepiej nie chciałaby wspominać. Ulegliśmy aż 33:57, mając oparcie tylko w Bartoszu Zmarzliku - 15 pkt w sześciu startach. Kasprzak rok temu, w lipcu, uzbierał 6 pkt w sześciu startach.

RM SOLAR FALUBAZ ZIELONA GÓRA - MOJE BERMUDY STAL GORZÓW

Niedziela, 12 lipca, godz. 19.15. Stadion przy ul. Wrocławskiej w Zielonej Górze, transmisja w nSport+.

STAL G.: 1. Jack Holder, 2. Niels Kristian Iversen, 3. Anders Thomsen, 4. Szymon Woźniak, 5. Bartosz Zmarzlik, 6. Rafał Karczmarz, 7. Wiktor Jasiński.

FALUBAZ: 9. Antonio Lindback, 10. Martin Vaculik, 11. Piotr Protasiewicz, 12. Michael Jepsen Jensen, 13. Patryk Dudek, 14. Norbert Krakowiak, 15. Damian Pawliczak.

PROGRAM 5. KOLEJKI:

piątek, 10 lipca

godz. 18, Eleven Sports PGG ROW Rybnik - Fogo Unia Leszno

godz. 20.30, Eleven Sports Betard Sparta Wrocław - MrGarden GKM Grudziądz

niedziela, 12 lipca

godz. 16.30, nSport+ Eltrox Włókniarz Częstochowa - Motor Lublin

godz. 19.15, nSport+ RM Solar Falubaz Zielona Góra - MOJE BERMUDY STAL GORZÓW

  • 1. Fogo Unia Leszno 4 8 +46
  • 2. Eltrox Włókniarz Częstochowa 3 6 +60
  • 3. RM Solar Falubaz Zielona Góra 4 5 -5
  • 4. Motor Lublin 4 4 +8
  • 5. Betard Sparta Wrocław 4 3 -12
  • 6. MrGarden GKM Grudziądz 4 2 -2
  • 7. PGG ROW Rybnik 4 2 -69
  • 8. MOJE BERMUDY STAL GORZÓW 3 0 -26

Cztery najlepsze zespoły po fazie zasadniczej pojadą w play-off o medale. Ostatnia drużyna spadnie z ekstraklasy. W tym roku nie będzie meczów barażowych, a więc ekipy z miejsc 5-7 zostają w lidze.

PROGRAM 6. KOLEJKI:

piątek, 17 lipca

godz. 18, Eleven Sports PGG ROW Rybnik - Eltrox Włókniarz Częstochowa

godz. 20.30, Eleven Sports Motor Lublin - MrGarden GKM Grudziądz

niedziela, 19 lipca

godz. 16.30, nSport+ Fogo Unia Leszno - RM Solar Falubaz Zielona Góra

godz. 19.15, nSport+ MOJE BERMUDY STAL GORZÓW - Betard Sparta Wrocław

Podane godziny rozpoczęcia meczów to czas startu zawodników do pierwszego biegu. Próba toru z udziałem żużlowców obu drużyn rozpoczyna się 30 min wcześniej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej