Możesz skutecznie pomóc w złapaniu podpalaczy lasów? Jest nagroda za informację o podpaleniach. Chodzi o nadleśnictwa Karwin, Trzciel i Bolewice.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Leśnicy i strażacy na obszarze Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie gasili w tym roku już ponad 200 pożarów. Wiele wskazuje, że niektóre z nich to podpalenia. Dlatego za informację o podpalaczach wyznaczono nagrody.

Część lubuskich lasów na północy regionu podlega właśnie szczecińskiej dyrekcji. Administrowana przez nadleśnictwo Karwin część Puszczy Noteckiej paliła się już 27 razy! W lasach nadleśnictw Bolewice i Trzciel (na terenie gminy Miedzichowo) doszło już do 24 pożarów!

Pożar lasu
Pożar lasu  Fot. Materiały prasowe RDLP Szczecin

Jak informują leśnicy, najbardziej prawdopodobną przyczyną powstania niekontrolowanego rozprzestrzeniania się ognia wydaje się czynnik ludzki – podpalenie z premedytacją. Świadczą o tym liczne dowody, m.in. pojawienie się kilku ognisk na niewielkim obszarze. Pożary wybuchają też przede wszystkim w godzinach wieczornych.

– Przez celowe podpalenia lasu skarb państwa ponosi ogromne straty. Tylko dzięki skoordynowanym działaniom służb pożarniczych przy współpracy z leśnikami udało się zapobiec wielkopowierzchniowym pożarom. Pożar lasu to nie tylko straty gospodarcze, ale także ogromne straty w przyrodzie – mówi Andrzej Szelążek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

Nadleśnictwa Karwin, Bolewice oraz Trzciel wyznaczyły nagrody w kwocie 5 tys. zł za przekazanie policji wiarygodnych informacji o sprawcach podpaleń na terenach administrowanych przez te nadleśnictwa.

W przypadku nadleśnictwa Karwin w celu przekazania materiału dowodowego należy kontaktować się z Komisariatem Policji w Drezdenku – tel. 690 106 785 lub posterunkiem straży leśnej nadleśnictwa Karwin –tel. 508 413 684.

Na terenie nadleśnictw Bolewice i Trzciel informacje można przekazać do Komisariatu Policji w Miedzichowie – tel. 786 936 364 lub do posterunków straży leśnej nadleśnictwa Bolewice – tel. 506 009 418 lub 506 009 419 i straży leśnej nadleśnictwa Trzciel – tel. 602 570 929 lub 602 581 643.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem