Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przede wszystkim trzeba się zaopatrzyć w maseczkę, bo osoby odwiedzające magistrat nadal mają obowiązek zasłaniania ust i nosa, a zaświadczenie o prawie do głosowania załatwimy wyłącznie osobiście. Musimy mieć również dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem, potwierdzający tożsamość.

W sali obsługi klienta, gorzowskiego urzędu miasta, przy ul. Sikorskiego 3-4 (na parterze), trzeba zaopatrzyć się w numerek B i czekać na swoją kolej. Im prędzej, tym lepiej, bo zaświadczenie o prawie do głosowania będzie wydawane do najbliższego piątku włącznie. Nie gwarantujemy, że próbując załatwić je na ostatnią chwilę, nie będzie trzeba czekać w kolejce.

W Gorzowie wniosek wypełnia się już bezpośrednio przy okienku, a w tym czasie urzędniczka przygotowuje dla nas specjalny dokument z hologramem, którego w żadnym wypadku nie możemy zgubić. Pokazujemy go w komisji, w której zapragniemy głosować, i tam oddamy swój głos. Wydane w tej chwili zaświadczenie umożliwia tylko głosowanie 12 lipca - w drugiej turze wyborów prezydenckich.

We wtorek mamy więcej godzin na załatwienie sprawy, bo mieszkańcy są obsługiwani w godz. 8-16. W środę, czwartek i piątek w godz. 8-14.

Kto o taką możliwość ubiegał się przed pierwszą turą, otrzymał dwa zaświadczenia – na głosowania w pierwszej i w drugiej turze.

Kto „normalnie” głosował w pierwszej turze w swojej komisji obwodowej, a teraz wyjeżdża i chce zagłosować w innej miejscowości, musi pobrać zaświadczenie o głosowaniu poza miejscem zamieszkania w swoim urzędzie gminy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.