Dziś odbyła się uroczysta sesja rady miasta z okazji urodzin miasta i 30-lecia polskiego samorządu. Na tej sesji nadany został tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gorzowa Janowi Tomaszewiczowi, dyrektorowi Teatru im. J. Osterwy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Decyzją radnych miasta Jan Tomaszewicz dołączył do grona honorowych obywateli miasta. Podczas sesji miała miejsce oficjalna uroczystość, a portret dyrektora Tomaszewicza zawisł na ścianie sali sesyjnej wśród 15 pozostałych wyróżnionych dotąd tym tytułem.

Jan Tomaszewicz podkreślał jednak, że to wyróżnienie tak naprawdę jest dla całego zespołu ludzi teatru. - Gdyby nie oni, gdyby nie to, że potrafimy ze sobą współdziałać, nie byłoby mnie tutaj – mówił. – Teatr to wiele cząstek emocjonalnych, cząstek wrażliwości i oddania. Te cząstki to ludzie, którzy tworzą tę instytucję. Ta dzisiejsza chwila jest jedną z najważniejszych w moim życiu. Chwilo, trwaj – mówił.

Dyrektor Tomaszewicz zauważył też z satysfakcją, że wśród honorowych obywateli Gorzowa jest wielu ludzi kultury. - Wspaniały ks. Witold Andrzejewski był przez sześć sezonów aktorem naszego teatru pod dyrekcją państwa Byrskich. Pan Edward Dębicki jest dyrektorem Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno. Pani Krystyna Prońko czy Aleksander Rymar to też ogromnej wrażliwości ludzie związani z kulturą. Dumny jestem, że dołączyłem do grona tych wspaniałych ludzi – dodał.

Jan Tomaszewicz jest wilniukiem z urodzenia, a od 18 lat gorzowianinem z wyboru. Pierwsze kroki aktorskie stawiał w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Na tej scenie debiutował w 1980 r. w „Alicji w krainie czarów”. Po uzyskaniu dyplomu dołączył do zespołu Teatru Polskiego w Bydgoszczy, a następnie Teatru Syrena w Warszawie. W latach 1992-1995 pełnił funkcję dyrektora Lubuskiego Teatru im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze, a w 2002 r. został dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. W 1994 r. sztuką „Czego nie widać” zapoczątkował swoją działalność reżyserską. Jako aktor wystąpił także w epizodycznych rolach w kilku filmach i serialach.

Jan Tomaszewicz jako członek Zarządu Głównego Związku Artystów Scen Polskich prowadzi także aktywną działalność na rzecz środowiska teatralnego. W uznaniu dorobku artystycznego w 2016 r. został wyróżniony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Podczas czwartkowej uroczystej sesji odznaczono również zasłużonych urzędników medalami za długoletnią służbę, a także wręczono odznakę Za Zasługi dla Województwa Lubuskiego oraz Honorowe Odznaki Miasta Gorzowa.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem