Miasto unieważniło przetarg na modernizację stadionu lekkoatletycznego przy ul. Krasińskiego. Najtańsza z ofert była dwukrotnie droższa, niż zakładano.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W przetargu na modernizację i rozbudowę stadionu startowało aż pięć firm, ale konkurencja i tak nie pomogła. Najtańsza propozycja to prawie 18 mln zł, najdroższa prawie 22 mln zł, a miasto zamierzało przeznaczyć na ten cel jedynie 9,5 mln zł. A w przetargu i tak nie był ujęty cały zakres inwestycji w kompleks lekkoatletyczny. Całość z pełnym wyposażeniem szacowano na niespełna 13 mln zł. Władze miasta nie przystały więc na dopłacenie aż dwa razy więcej i wybranie najkorzystniejszej oferty z przetargu. Tym bardziej, że kosztorys inwestycji został przygotowany według obowiązujących obecnie cen.

Teraz trzeba będzie więc ogłosić nowe postępowanie przetargowe. Gdyby udało się za pierwszym razem, wykonawca musiałby oddać stadion do użytku na koniec października przyszłego roku. W tej sytuacji jednak inwestycja znów się oddala o kolejne miesiące, zostanie zrealizowana najwcześniej na wiosnę 2022 r.

Czas jednak goni, bo miasto dostało dotację od Ministerstwa Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach „Programu o szczególnym znaczeniu dla sportu”. Dofinansowanie w wysokości 5,5 mln zł trzeba wykorzystać w latach 2020–2022.

Również sejmik przyznał dotację 700 tys. zł z na ten cel z budżetu województwa.

Co to będzie za stadion?

Plany modernizacji stadionu
Plany modernizacji stadionu  Fot. Dariusz Barański

W kompleksie sportowym między ul. Krasińskiego, al. ks. Witolda Andrzejewskiego i ul. kard. Stefana Wyszyńskiego ma powstać nowoczesny, licencjonowany stadion lekkoatletyczny kat. III wg klasyfikacji IAAF. Na obecnej płycie boiska piłkarskiego ma zostać zbudowana ośmiotorowa bieżnia lekkoatletyczna. Będzie także rów z wodą do biegów z przeszkodami, dwukierunkowa dwuścieżkowa skocznia do skoku w dal i trójskoku, taka sama skocznia jednościeżkowa i dwie skocznie do skoku wzwyż. Stadion ma być też wyposażony w dwie dwukierunkowe skocznie do skoku o tyczce. Wewnątrz bieżni będą dwie rzutnie do rzutów oszczepem, dwie do pchnięcia kulą, a także rzutnia do rzutów dyskiem i młotem wraz z klatką.

Przebudowane zostaną trybuny, a na boiskach (będą z naturalnej trawy) zainstalowany zostanie systemem zraszania i drenaż. Obecne boisko piłkarsko-lekkoatletyczne z bieżnią czterotorową, rzutniami i skoczniami będzie natomiast służyło do rozgrzewki zawodników.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem