Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przez ostatnie dwa lata remontów przywykliśmy, że po torach tramwajowych nic nie jeździ. Jednak od pewnego czasu trwają już jazdy testowe nowych tramwajów, a przed ponownym uruchomieniem linii nr 1 coraz częściej widać tramwaj podczas jazd szkoleniowych. Tymczasem kierowcy ciągle parkują na torowisku lub w jego pobliżu, blokując przejazd. Miejski Zakład Komunikacji apeluje, aby nie parkować w miejscach niedozwolonych. Apeluje i ostrzega: za złe parkowanie grozi 300 zł mandatu, za odholowanie - kolejne 300 zł. Razem to 600 zł.

MZK Gorzów

Nie chodzi jednak tylko o kary, bo zaparkowany na torowisku pojazd może doprowadzić do tragedii, zwłaszcza gdy tramwaje zaczną regularnie kurować na linii nr 1 z Wieprzyc do d. Silwany. Dlatego pojazdy zaparkowane na torach będą wywożone lawetą na parking strzeżony. Takie sytuacje miały miejsce już w zeszłym tygodniu i dziś.

Linia tramwajowa nr 1 relacji Wieprzyce - Silwana zostanie wznowiona w czwartek, 2 lipca - na „urodziny” miasta. Pierwszy kursowy tramwaj odjedzie z pętli Wieprzyce o godz. 12.22 z pętli na Wieprzycach w kierunku Silwany. Z pętli Silwana w kierunku Wieprzyc natomiast o godz. 12.57. Kolejne kursy będą odbywać się zgodnie z aktualnym rozkładem jazdy.

Ponieważ wracają tramwaje, zostanie zawieszona zastępcza komunikacja autobusowa linii T1 (będzie jeszcze funkcjonować 2 lipca do godz. 13).

Linia tramwajowa nr 2, czyli na Piaski, będzie zawieszona jeszcze długo, gdyż na ul. Chrobrego niedawno rozpoczęła się przebudowa deptaka, drogi i torowiska. 2 lipca nastąpi natomiast korekta rozkładu jazdy zastępczej linii T2. Zmieni się częstotliwość kursowania linii z obecnej co 12 minut całodziennie na częstotliwość w dni robocze co 8 minut w szczycie porannym i popołudniowym oraz co 12 minut w tzw. międzyszczycie i co 15 min w godzinach wieczornych, a także w soboty, niedziele i święta na częstotliwość kursowania co 15 minut przez cały dzień.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.