Mieszkańcy, specjaliści, naukowcy od spraw społecznych, gospodarki i ekologii pracują nad Strategią Rozwoju Miasta Gorzowa 2030. Jej myśl przewodnia to Miasto dla Pokoleń.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

-  Problemy demograficzne, rosnące koszty życia, zdrowie mieszkańców czy zmiany klimatu, to kwestie, które będziemy musieli rozstrzygnąć tworząc strategię rozwoju miasta. Dla nas rzeczą najważniejszą jest poprawa jakości życia mieszkańców. To będzie nasz cel nadrzędny – mówi Jacek Szymankiewicz, zastępca prezydenta, odpowiedzialny za sprawy rozwoju miasta. - Chcemy, by Gorzów był Miastem Dla Pokoleń. Takie jest nasze hasło, nasza myśl przewodnia strategii rozwoju miasta. Chcemy tak zorganizować miasto, aby każdy mógł znaleźć równowagę między pracą, życiem rodzinnym i rozwojem osobistym. Dlatego skupiliśmy się na trzech obszarach – gospodarce, środowisku i sprawach społecznych – dodaje wiceprezydent.

Agnieszka Surmacz, zastępca prezydenta do spraw gospodarki podkreśla, że wszystkie inwestycje infrastrukturalne prowadzone są z myślą o mieszkańcach, a najważniejszym elementem jest konieczność dostosowania miasta do zmian klimatycznych. - Coraz częściej doświadczamy skutków zmian klimatu, nawalnych deszczy, dużych burz, rosnących temperatur. Każda inwestycja musi być dostosowana, musi przewidywać skutki zmian klimatycznych, od których nie ma ucieczki. W naszych pracach musimy uwzględniać strategie sektorowe tworzone na poziomie Unii Europejskiej, na poziomie kraju. A także nasze lokalne opracowania, czyli na przykład plan adaptacji do zmian klimatu, który tworzymy tłumaczy wiceprezydent.

W nowej strategii rozwoju miasta ważnym aspektem będzie elektromobilność. W planowanych inwestycjach, ale też innych działaniach miasta ma być to uwzględniane.

W strategii mają być brane pod uwagę potrzeby wszystkich mieszkańców: od najmłodszych, młodzieży po osoby aktywne zawodowo i seniorów.

Chodzi o to, aby Gorzów był miastem z bogatą i nowoczesną ofertą edukacyjną. Przykładem na to, że to już się staje jest – zdaniem Małgorzaty Domagały, zastępczyni prezydenta do spraw społecznych - Zespół Szkół Gastronomicznych i właśnie budowane Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu. - Chcemy wykorzystać nasz potencjał współpracy z przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi. Dajemy dobre wykształcenie w dobrych szkołach, dajemy dobre podstawy do tego, by nie tylko wejść na nasz rynek pracy, ale również kształcić się na wyższych uczelniach. Dla tych, którzy powrócą do naszego miasta, chcemy stworzyć wygodne, bezpieczne i funkcjonalne miejsce do życia. Chcemy zwiększyć aktywność kulturalną, artystyczną, rekreacyjną i sportową. Chcemy zapobiegać wykluczeniom społecznym. Chcemy dbać o naszych seniorów. Patrzeć na nich nie tylko pod kątem zdrowia i aktywności, ale również wykorzystać ich potencjał wiedzy, doświadczenie zawodowe i umiejętności. Pod hasłem Miasto dla Pokoleń chcemy zintegrować wszystkie środowiska i wszystkie organizacje, działające na terenie naszego miasta – dodaje Domagała.

Za koordynowane prac nad strategią odpowiedzialna będzie Iwona Olek, dyrektor miejskiego wydziału zintegrowanych inwestycji terytorialnych i programowania strategicznego Etapy prac nad strategią, rozpisane są w precyzyjnym harmonogramie. - Informacja o postępach naszych prac będzie publicznie dostępna, zachęcamy do zapoznawania się tymi pracami – mówi dyr. Olek.

A te prace zaczęły się 25 czerwca od warsztatów strategicznych z przedstawicielami środowisk nauki, biznesu, samorządu, kultury i organizacji pozarządowych. Później odbędą się badania ankietowe, kwerendy, analizy, spotkania z mieszkańcami i wiele innych działań o charakterze badawczym i analitycznym. Kompletny dokument powinien być gotowy za rok.

Rozpoczęły się prace nad Strategią Rozwoju Miasta Gorzowa 2030
Rozpoczęły się prace nad Strategią Rozwoju Miasta Gorzowa 2030  Fot. Łukasz Kulczyński/Urząd Miasta Gorzowa

Do prac nad strategią miasto zaangażowało instytucje badawcze, jak np. Instytut Badawczy Wrocławia czy ResPublic z Warszawy.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem