Dodatek otrzymają osoby, którym taka sytuacja zdarzyła się po 15 marca br. Jakie jeszcze warunki należy spełnić? Agata Muchowska, rzeczniczka lubuskiego ZUS-u, tłumaczy, że musisz być zatrudniony z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 r.
– Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji. Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłacane są składki emerytalna i rentowa, a także składka zdrowotna. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa – wyjaśnia.
1,4 tys. zł miesięcznie. Pieniądze zostaną wypłacone między 1 czerwca a 31 sierpnia br. – Można je otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym został złożony wniosek – dodaje Muchowska.
Istotnym jest, że wniosek o dodatek solidarnościowy trzeba złożyć elektronicznie, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Nie zrobimy tego w oddziale. Chyba że będziemy mieli problem z usługą internetową. Wówczas lepiej pójść do oddziału, w którym pomogą nam pracownicy ZUS.
Do 31 sierpnia br. Decyzję poznamy, logując się do PUE ZUS. Jeśli ta będzie pozytywna, pieniądze wpłyną na wskazane wcześniej konto w ciągu siedmiu dni od momentu ostatecznej decyzji podjętej przez ZUS.
Usługę uruchomiono w niedzielę 21 czerwca. Zgodnie z danymi na poniedziałek na godz. 11.30 do oddziałów ZUS-u w Polsce wpłynęło 6,9 tys. wniosków. W Lubuskiem – 140.
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera