Jeśli podczas epidemii koronawirusa pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub umowa wygasła, możesz starać się w ZUS-ie o dodatek solidarnościowy. Do tej pory wniosek złożyło niemal 7 tys. osób w Polsce.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dodatek otrzymają osoby, którym taka sytuacja zdarzyła się po 15 marca br. Jakie jeszcze warunki należy spełnić? Agata Muchowska, rzeczniczka lubuskiego ZUS-u, tłumaczy, że musisz być zatrudniony z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 r.

– Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji. Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłacane są składki emerytalna i rentowa, a także składka zdrowotna. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa – wyjaśnia.

Ile dostaniesz?

1,4 tys. zł miesięcznie. Pieniądze zostaną wypłacone między 1 czerwca a 31 sierpnia br. – Można je otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym został złożony wniosek – dodaje Muchowska.

Istotnym jest, że wniosek o dodatek solidarnościowy trzeba złożyć elektronicznie, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Nie zrobimy tego w oddziale. Chyba że będziemy mieli problem z usługą internetową. Wówczas lepiej pójść do oddziału, w którym pomogą nam pracownicy ZUS.

Do kiedy?

Do 31 sierpnia br. Decyzję poznamy, logując się do PUE ZUS. Jeśli ta będzie pozytywna, pieniądze wpłyną na wskazane wcześniej konto w ciągu siedmiu dni od momentu ostatecznej decyzji podjętej przez ZUS.

Usługę uruchomiono w niedzielę 21 czerwca. Zgodnie z danymi na poniedziałek na godz. 11.30 do oddziałów ZUS-u w Polsce wpłynęło 6,9 tys. wniosków. W Lubuskiem – 140.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej