Gorzowski klub zdecydował, że nie będzie dłużej trzymał jednego ze swoich juniorów na ławce rezerwowych, a przy okazji wspomógł beniaminka żużlowej PGE Ekstraligi. 20-letni Kamil Nowacki w barwach ROW od razu wystartował pięć razy, nawet w 15. wyścigu, zdobył 4+1 pkt. W niedzielę przeciwko Stali Gorzów jednak nie pojedzie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wypożyczenie Kamila Nowackiego do Rybnika było możliwe, dzięki błyskawicznej zmianie przepisów w Regulaminie Przynależności Klubowej w Sporcie Żużlowym. Zawarty tam warunek, że młody żużlowiec może być wypożyczony tylko raz, choć nie odjechał żadnych zawodów był nieżyciowy, bo wiemy, że np. w Gorzowie młodzieżowcy są przekazywani ze stowarzyszenia do spółki, a wszystko odbywa się w obrębie Stali. Zresztą tak samo jest w innych klubach. Na szczęście to zostało zmienione i Nowacki, który do tej pory nie załapał się na żaden wyścig w PGE Ekstralidze, może wspomóc ROW, gdzie jest ogromny kłopot z młodzieżowcami. Trudno pojąć, że klub z tak marną obsadą pozycji juniorskich, pchał się do polskiej elity.

Nowacki wrócił do Gorzowa ostatniej zimy, z wypożyczenia do pierwszoligowego Ostrowa Wlkp. Miał walczyć w Stali o skład, ale warunki się zmieniły, gdy na kontynuowanie kariery zdecydował się Rafał Karczmarz. W Rybniku trafia na znacznie mniejszą konkurencję, a gorzowska drużyna może za rok, w ostatnim juniorskim sezonie? W meczu w Grudziądzu ROW przegrał 32:58, a Nowacki zdobył 4+1 pkt. Pokonał obu młodzieżowców GKM. Ścigał się jeszcze w kewlarze Stali i rybnickim plastronie, bo przejście zostało załatwione w ostatniej chwili.

Wystartował również w 15. biegu, gdzie zastąpił Andrzeja Lebiediewa. Łotysz w pierwszej odsłonie tego wyścigu, gdy razem z Brytyjczykiem Robertem Lambertem prowadzili 5:1, bardzo groźnie upadł, zresztą potrącony przez kolegę z drużyny. Pierwsza diagnoza: złamana noga i dłuższa przerwa. Lambert został wykluczony, a w powtórce Nowacki przyjechał trzeci, za kompletnymi w tym meczu Rosjaninem Artiomem Łagutą i Duńczykiem Nickim Pedersenem. Łaguta na razie w PGE Ekstralidze jest kosmitą. Jedenaście startów i same trójki...

– Tak naprawdę to o godzinie 13.45 podpisałem wszystkie dokumenty, umożliwiające mi jazdę w meczu - opowiadał Kamil Nowacki. - Prosto ze stadionu w Gorzowie jechałem do Grudziądza i nie wiedziałem do końca, czy to się wszystko uda. O godzinie 16 dostałem komunikat, że jestem zatwierdzony i że mogę jechać jako pełnoprawny zawodnik w meczu. Kierownik z Gorzowa Krzysztof Orzeł dopiął wszystko na ostatni guzik. To był mój debiut w PGE Ekstralidze. Myślę, że jak na pierwszy mecz to mogę być z siebie zadowolony.

W najbliższą niedzielę do Rybnika jadą gorzowianie, ROW i Stal to ostatnie drużyny bez żadnej zdobyczy w tym sezonie. Patrząc na jakość beniaminka, nie wyobrażamy sobie żeby żółto-niebiescy w końcu nie weszli na ścieżkę zwycięstw.

WYNIKI Z 2. KOLEJKI:

niedziela, 21 czerwca

Motor Lublin – MOJE BERMUDY STAL GORZÓW 53:37

poniedziałek, 22 czerwca

RM Solar Falubaz Zielona Góra – Eltrox Włókniarz Częstochowa 31:59

Fogo Unia Leszno – Betard Sparta Wrocław 53:37

wtorek, 23 czerwca

MrGarden GKM Grudziądz – PGG ROW Rybnik 58:32

  • 1. Eltrox Włókniarz Częstochowa 2 4 +44
  • 2. Fogo Unia Leszno 2 4 +24
  • 3. Betard Sparta Wrocław 2 2 +4
  • 4. MrGarden GKM Grudziądz 2 2 +10
  • 5. RM Solar Falubaz Zielona Góra 2 2 -11
  • 6. Motor Lublin 2 2 -4
  • 7. MOJE BERMUDY STAL GORZÓW 2 0 -24
  • 8. PGG ROW Rybnik 2 0 -43

Cztery najlepsze zespoły po fazie zasadniczej pojadą w play-off o medale. Ostatnia drużyna spadnie z ekstraklasy.

PROGRAM 3. KOLEJKI:

piątek, 26 czerwca

godz. 18, Eleven Sports Fogo Unia Leszno – Motor Lublin

godz. 20.30, Eleven Sports RM Solar Falubaz Zielona Góra -– MrGarden GKM Grudziądz

niedziela, 28 czerwca

godz. 16.30, nSport+ PGG ROW Rybnik – MOJE BERMUDY STAL GORZÓW

godz. 19.15, nSport+ Eltrox Włókniarz Częstochowa – Betard Sparta Wrocław

PROGRAM 4. KOLEJKI:

piątek, 3 lipca

godz. 18, Eleven Sports Motor Lublin - PGG ROW Rybnik

godz. 20.30, Eleven Sports MOJE BERMUDY STAL GORZÓW - Eltrox Włókniarz Częstochowa

niedziela, 5 lipca

godz. 16.30, nSport+ Betard Sparta Wrocław - RM Solar Falubaz Zielona Góra

godz. 19.15, nSport+ MrGarden GKM Grudziądz - Fogo Unia Leszno

Podane godziny rozpoczęcia meczów to czas startu zawodników do pierwszego biegu. Próba toru z udziałem żużlowców obu drużyn rozpoczyna się 30 min wcześniej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej