Ponad 6 mln zł dołoży rząd do remontów lubuskich dróg. Kasa pochodzi z rezerwy i obejmie cztery inwestycje.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ministerstwo Finansów opublikowało listę inwestycji popularnych „schetynówek”, które będą mogły być wykonane z pomocą rezerwy budżetowej państwa. W tym roku rezerwa wyniesie 336 mln zł. Dofinansowanie uzyskało 110 samorządów. W tym cztery z Lubuskiego.

Dotację dostało samo województwo lubuskie (choć w tym roku otrzymało pomoc tylko 13 regionów). 1,8 mln zł ma wspomóc przebudowę mostu biegnącego przez Wartę w Świerkocinie. Przeprawa jest fragmentem drogi wojewódzkiej 131 z Nowin Wielkich do Krzeszyc.

Sam most jest stalowy, łukowy o konstrukcji łuku Langera. Wybudowano go w 1964 r. Powstał w miejscu poniemieckiego stalowo-drewnianego mostu zbudowanego w 1929 przez niemieckiego inżyniera Karla Bernharda.

Tak wyglądał most w Świerkocinie wybudowany w latach 20., w latach 60. zastąpiła go całkiem nowa konstrukcja, która dziś wymaga pilnej wymiany.
Tak wyglądał most w Świerkocinie wybudowany w latach 20., w latach 60. zastąpiła go całkiem nowa konstrukcja, która dziś wymaga pilnej wymiany.  Fot. Zbiory Polska.org

Na rządową dotację załapały się także:

  • Gorzów, na przebudowę ul. Spichrzowej od ul. Składowej do ul. Chrobrego – 2,4 mln zł;
  • Powiat międzyrzecki, na przebudowę mostu w miejscowości Żółwin – 1,7 mln zł;
  • Powiat świebodziński, na rozbiórkę istniejącego i budowę nowego mostu na odcinku Szczaniec - Dąbrówka Wlkp. – 342 tys. zł.

Rezerwa subwencji ogólnej funkcjonuje od 1999 r. Jest tworzona co roku w budżecie państwa na podstawie ustawy z 2003 r. Środki rezerwy subwencji ogólnej przeznaczane są na dofinansowanie głównie inwestycji na drogach publicznych.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej