To już postanowione: w czwartek, 2 lipca, na tory wrócą gorzowskie tramwaje. Na razie pojadą tylko na jednej linii nr 1.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Długo wyczekiwany moment nastąpi w dzień urodzin miasta, czyli 763. rocznicy lokacji Gorzowa. Wtedy po raz pierwszy oficjalnie (dotąd były tylko jazdy testowe, techniczne) przejedzie gorzowski twist z bydgoskiej Pesy i rozpocznie komunikację tramwajową według nowego rozkładu jazdy po przerwie. A przerwa była bardzo długa. Ostatni tramwaj po gorzowskich torach przejechał 30 września 2017 r. Potem na ulicach i torowiskach wzdłuż linii nr 1, 2 i 3 zaczęły się remonty, a zamiast tramwajów kursowały autobusy komunikacji zastępczej.

Tramwaje wrócą na trasę linii numer 1, czyli od zajezdni przy ul. Kostrzyńskiej do pętli przy „Silwanie”. Trasa linii nr 1 biegnie ul. Kostrzyńską, al. 11 listopada, ul. Sikorskiego, Warszawską, Pomorską i Walczaka.

Przez 2,5 roku zdążyliśmy się odzwyczaić od tramwajów jeżdżących po ulicach. Zwracajmy więc uwagę na ulicach Kostrzyńskiej i Sikorskiego na oznakowanie poziomie i pionowe, aby zachować bezpieczeństwo w ruchu. - Mamy świadomość, że po przerwie w funkcjonowaniu komunikacji tramwajowej wielu kierowców odzwyczaiło się od ruchu tramwajowego. Zalecamy powrót do starych przyzwyczajeń, jeszcze zanim wrócą tramwaje - podkreśla Rafał Krajczyński, miejski inżynier ruchu. Na trasie linii numer 1 w najbliższych dniach staną dodatkowe znaki drogowe, ostrzeżenia, pojawi się oznakowanie poziome. Odbywać się będą przejazdy testowe, dlatego już teraz należy być ostrożnym i czujnym.

Miejski Zakład Komunikacji przygotował ulotki z informacją o zasadach bezpieczeństwa w ruchu z tramwajami. Został przygotowany też spot pokazujący konsekwencje zderzenia tramwaju z samochodem osobowym. Materiał filmowy będzie emitowany za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz przed sensami filmowymi w gorzowskich kinach. Na tylnych szybach gorzowski autobusów pojawią się plakaty informujące o powrocie komunikacji tramwajowej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem