Socjolog Marcin Palade przewiduje, że gdyby pierwsza tura wyborów odbyła się w miniony weekend, w województwie lubuskim najwięcej głosów zdobyłby Rafał Trzaskowski. Tydzień temu minimalnie prowadził Andrzej Duda.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę, 28 czerwca. Jeśli dojdzie do drugiej tury, do urn pójdziemy 12 lipca.

Marcin Palade, socjolog, który od lat zajmuje się sondażami wyborczymi i jest znany z trafnych przewidywań, oszacował preferencje wyborcze w poszczególnych województwach. Socjolog uważa, że gdyby wybory prezydenckie były wczoraj (14 czerwca), w województwie lubuskim wygrałby Rafał Trzaskowski. Na obecnego prezydenta Warszawy – zdaniem Marcina Paladego – zagłosowałoby 35,6 proc. Lubuszan. Na drugim miejscu, o włos za Trzaskowskim, znalazłby się urzędujący prezydent Andrzej Duda z wynikiem 35,3 proc. Trzecie miejsce należałoby do Szymona Hołowni, na którego głos oddałoby 10,2 proc. wyborców.

W porównaniu do prognozy sprzed tygodnia w województwie lubuskim zmienił się lider. Tydzień temu – według socjologa – na pierwszym miejscu był Andrzej Duda (34,2 proc.), a na drugim Rafał Trzaskowski (33,9 proc.), Trzecie miejsce zajmował Szymon Hołownia (11,3 proc.).

Prognoza preferencji wyborczych w województwie lubuskim wg Marcina Palade:

  • 1. Rafał Trzaskowski (PO) – 35,6 proc.
  • 2. Andrzej Duda (PiS) – 35,3 proc.
  • 3. Szymon Hołownia (niezależny) – 10,2 proc.
  • 4. Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) – 7,6 proc.
  • 5. Krzysztof Bosak (Konfederacja) – 7,2 proc.
  • 6. Robert Biedroń (Lewica) – 3,6 proc.
  • 7. Inni – 0,5 proc.

Marcin Palade uważa, że w całej Polsce największym poparciem cieszy się obecnie Andrzej Duda, na którego zagłosowałoby 44,5 proc. wyborców. Dalej są: Rafał Trzaskowski (29,1 proc.), Szymon Hołownia (8,5 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz (7,1 proc.), Krzysztof Bosak (7,0 proc.), Robert Biedroń (3,0 proc.), inni kandydaci (0,8 proc.).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej