Biuro Tłumaczeń Historii powraca z wymuszonego pandemią "wygnania" do internetu na swoje stałe miejsce: czyli do Sejfu. Robert Piotrowski w niedzielę przybliży nam miasto widziane oczami XIX-wiecznego historyka i pisarza Eduarda Boasa.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W niedzielę kolejna odsłona Biura Tłumaczeń Historii w Sejfie. Klub mieści się w pięknym przedwojennym budynku dawnej Łaźni Miejskiej. To miejsce zobowiązuje i Sejf organizuje Biuro Tłumaczenia Historii prowadzone przez Roberta Piotrowskiego, aby rozmawiać o historii miasta, kiedyś Landsberga, dziś Gorzowa. Przewodnikiem jest znawca historii miasta, historyk Robert Piotrowski. Tłumaczy on zawiłości gorzowskiego genius loci, opowiada o zaginionych śladach przeszłości i tych, które jeszcze możemy dziś rozpoznać w miejskiej tkance. Po prostu tłumaczy historię tego miasta i to, co ono mówi dziś, na zrozumiały dla nas język.

Robert Piotrowski
Robert Piotrowski  DARIUSZ BARAŃSKI

To będzie 10. spotkanie BTH. W czasie lockoutu spowodowanego pandemią odbywały się transmisje online z Sejfu jako Biuro Tłumaczeń Historii EXTRA. Teraz jak dawniej Sejf zaprasza fanów historii miasta do siebie. Robert Piotrowski rozpocznie pierwszy odcinek poświęcony opowieści "Historia Gorzowa z Eduardem Boasem, wiek XIX spotyka współczesność".

Dzięki stypendium ministerialnemu, jakie pozyskał pomysłodawca i prowadzący Biuro Tłumaczeń Historii, do końca sierpnia będzie mógł opracować językowo i merytoryczne cały zbiór 33 odcinków opowieści o historii miasta widzianej oczami XIX-wiecznego landsberskiego historyka Eduarda Boasa.

Na początek poświęci uwagę założeniu miasta, a szczególnie jego murom miejskich. „Stały one jeszcze wtedy, kiedy Boas wydawał swe eseje, dziś akurat tu nadal posiadamy ponad 100-metrowy odcinek dawnego miejskiego obwarowania. Skąd i dlaczego, a także czemu tylko tak mało, o tym w niedzielę, miejmy nadzieję, że już w normalnych warunkach na żywo, w realnej sytuacji” - zapowiada Robert Piotrowski.

Spotkanie Biura Tłumaczeń Historii, temat: „Historia Gorzowa z Eduardem Boasem. Wiek XIX spotyka współczesność” w niedzielę, 21 czerwca, w Sejfie (Łaźnia Miejska), godz. 18, wstęp 10 zł.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem