Zapraszamy na galę "Supermiasta". Już 16 czerwca o godz. 18 wirtualne spotkanie z prezydentami polskich miast. Będą poważne rozmowy, trochę żartów, świetna muzyka.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Galę poprowadzą Maciej Stuhr i Paula Skalnicka-Kirpsza, zagra m.in. Wojciech Mazolewski. Zapraszają redaktor naczelny Adam Michnik, wydawca Jerzy Wójcik i redakcja „Wyborczej”.

Gala wieńczy plebiscyt, który zorganizowaliśmy we wszystkich redakcjach lokalnych „Gazety Wyborczej”. To był nasz sposób na podsumowanie i uczczenie 30-lecia samorządów.

Te trzy dekady to spektakularne metamorfozy, imponujące inwestycje, przemiany społeczne. Z czego jesteśmy najbardziej dumni, co nam się najlepiej udało? Zapytaliśmy o to mieszkańców 31 polskich miast.

Bulwary i autobusy

W plebiscycie wzięło udział ponad 39 tys. osób. Gorzowianie za największy sukces uznali bulwary nad Wartą. – To one były jedną z pierwszych udanych wizji kształtowania przestrzeni w okaleczonym po wojnie centrum miasta – komentowano. Bulwary o włos wygrały z zachodnią obwodnicą i trasą S3.

Zielonogórzanie jako największy sukces wskazali komunikację i autobusy elektryczne. Niewiele mniej w plebiscycie dostał Uniwersytet Zielonogórski.

Czas na finał i nagrody

Uroczyste podsumowanie plebiscytu – 16 czerwca. Ze względu na okoliczności gala odbędzie się online. Ale to nie ma wpływu na jej atrakcyjność. W programie: wystąpienie Adama Michnika, debaty z prezydentami polskich miast (o tym, jak zmieniały się samorządy przez 30 lat, o tym, jak walczyły z koronawirusem, o tym, jakie są ich relacje z rządem), muzyka (zagrają dla nas Wojciech Mazolewski, Warszawskie Combo Taneczne, Adam Nowak z zespołu Raz Dwa Trzy). A także wręczenie nagród specjalnych „Gazety Wyborczej” w kategoriach: Miasto Przemiany, Miasto Solidarne, Miasto Niepokorne.

Całość poprowadzą Maciej Stuhr i Paula Skalnicka-Kirpsza, redaktor naczelna „Gazety Wyborczej” w Poznaniu.

Oglądaj na wyborcza.pl

Gala będzie transmitowana na wyborcza.pl. Zaczynamy 16 czerwca o godz. 18.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej