Rośnie liczba przedsiębiorców, którzy skorzystali z częściowych lub całkowitych zwolnień ze składek ZUS. Na początku czerwca łączna wartość zwolnień w województwie lubuskim przekroczyła 190 mln zł.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy, które zgłaszają do ubezpieczeń społecznych maksymalnie dziewięć osób oraz samozatrudnieni z przychodem do 15,7 tys. zł lub dochodem niższym niż 7 tys. zł. Firmy zatrudniające od 10 do 49 osób mogą zostać zwolnione z 50 proc. kwoty składek. Z ulgi mogą skorzystać również spółdzielnie socjalne, niezależnie od liczby osób zgłaszanych do ubezpieczeń.

ZUS podaje, że łączna kwota zwolnień to już ponad 190 mln zł.

– Równie popularną pomocą jest wypłata świadczenia postojowego. Mogą je otrzymać samozatrudnieni oraz osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych. Lubuskie oddziały ZUS wypłaciły do tej pory postojowe na kwotę niemal 80 mln zł – mówi Agata Muchowska, rzeczniczka ZUS.

Lubuszanie mogą korzystać także z innych ulg, m.in. odroczenia terminu płatności składek, rozłożenia zaległości na raty oraz odstąpienia od opłaty odsetek za zwłokę. Do tej pory udzielono pomocy w tym zakresie na niemal 49 mln zł.

Wnioski o wsparcie z tzw. tarczy antykryzysowej można składać przez uruchomiony do tego celu specjalny system, który ZUS ułatwia wypłatę świadczeń i przyspiesza procedurę.

– Podobny system był już wykorzystywany przy weryfikacji wniosków o przejście na emeryturę – tłumaczy Muchowska. Odpowiedź na złożone wnioski przedsiębiorcy otrzymują za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE). – Aby odebrać odpowiedź z ZUS, wystarczy zalogować się do swojego konta, wejść w zakładkę „Dokumenty i wiadomości” i w skrzynce odbiorczej przejść do dokumentów wymagających poświadczenia odbioru – wyjaśnia rzeczniczka.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej