W piątek udało się połowicznie. Sparta Wrocław niespodziewanie wysoko pokonała Motor Lublin 55:35, w Częstochowie mecz Włókniarz - GKM Grudziądz storpedowała burza. Starcie zostało przełożone na poniedziałek. W niedzielę mamy zaplanowane dwa kolejne mecze 1. kolejki żużlowej PGE Ekstraligi, również ten dla nas najważniejszy, czyli pojedynek Stali Gorzów z Unią Leszno. - Jedzie mistrz Polski, zespół bez słabych punktów - przyznał trener Stanisław Chomski.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gdzie nie spojrzysz, wszyscy w maseczkach, zupełnie puste trybuny, momentami taka cisza, że słychać, jak służby techniczne poprawiają linie na torze. Najważniejsze jednak, że mimo epidemii koronawirusa żużlowa ekstraklasa w Polsce wystartowała.

Stalowcy podjęli bardzo ważną decyzję: zostawią w parkingu poturbowanego na treningu Duńczyka Nielsa Kristiana Iversena, a w jego miejsce zastosują wariant z zastępstwem zawodnika. - Nie ma co ryzykować i szastać zdrowiem „Puka”, bo sezon przecież dopiero się zaczyna i będzie bardzo intensywny - powiedział trener Stali Stanisław Chomski. - Każdy wie, jaki mamy kalendarz, kolejka w każdym tygodniu aż do października. Niels w spokoju potrenuje i w pełni formy za chwilę do nas dołączy.

Iversen będzie w niedzielę w składzie, ale w poszczególnych wyścigach zastąpią go koledzy z drużyny. Pamiętajmy, że PGE Ekstraliga jedzie według nowej tabeli biegowej, którą pierwszy raz przetestowaliśmy w piątek we Wrocławiu. W 1. wyścigu na Emila Sajfutdinowa i wkraczającego w wiek seniorski Bartosza Smektałę pojadą Bartosz Zmarzlik i Krzysztof Kasprzak.

- Nowa tabela daje większe możliwości, inaczej będzie się ustawiało skład w domu i na wyjeździe, ale przede wszystkim trzeba mieć zawodników gotowych do wygrywania wyścigów - mówił Chomski. - Unia to mistrz Polski. Pewnie wiedzieli, dlaczego rezygnują właśnie z Jarosława Hampela [przeszedł do Motoru Lublin]. To jest zespół bez słabych punktów. Mamy za sobą intensywne treningi, ale bez sparingów, naszą moc mogliśmy określić jedynie na tle kolegów z drużyny. Mam nadzieję, że te godziny spędzone na torze pozwoliły nam odpowiedzieć na wiele pytań i zyskać siłę na Unię.

Niedzielne starcie kibice obejrzą jedynie w telewizji. - To będzie najtrudniejsze, wejść na tor na zupełnie pustym stadionie, to się jeszcze w mojej karierze nie zdarzyło - przyznał szkoleniowiec Stali. - Niby będzie jak na treningu, ale gdy tylko obok nas swoje maszyny rozłożą leszczynianie, natychmiast adrenalina się wyzwoli - dodał Krzysztof Kasprzak. - To w końcu jest mistrz Polski, startuje najbardziej wymagająca liga na świecie. Pod taśmą zapomnimy o pustych trybunach i w głowie będziemy mieli już tylko wygrywanie. W tak mocnej stawce każdy będzie chciał udowodnić, że jest najlepszy, a jego drużyna ma więcej mocy, aby zwyciężyć.

MOJE BERMUDY STAL GORZÓW - FOGO UNIA LESZNO

Niedziela, 14 czerwca, godz. 19.15. Stadion im. Edwarda Jancarza w Gorzowie. Mecz bez kibiców, transmisja w nSport+.

UNIA L.: 1. Emil Sajfutdinow, 2. Janusz Kołodziej, 3. Bartosz Smektała, 4. Brady Kurtz, 5. Piotr Pawlicki, 6. Dominik Kubera, 7. Szymon Szlauderbach.

STAL G.: 9. Bartosz Zmarzlik, 10. Niels Kristian Iversen - zawodnik zastępowany, 11. Krzysztof Kasprzak, 12. Szymon Woźniak, 13. Anders Thomsen, 14. Mateusz Bartkowiak, 15. Rafał Karczmarz.

PROGRAM 1. KOLEJKI PGE EKSTRALIGI 2020:

piątek, 12 czerwca

Betard Sparta Wrocław – Motor Lublin 55:35

niedziela, 14 czerwca

godz. 16.30 nSport+ PGG ROW Rybnik – RM Solar Falubaz Zielona Góra

godz. 19.15 nSport+ Moje Bermudy Stal Gorzów – Fogo Unia Leszno

poniedziałek, 15 czerwca

godz. 20.30 Eleven Sports Eltrox Włókniarz Częstochowa – MrGarden GKM Grudziądz

PROGRAM 2. KOLEJKI:

piątek, 19 czerwca

godz. 18 Eleven Sports MrGarden GKM Grudziądz – PGG ROW Rybnik

godz. 20.30 Eleven Sports Fogo Unia Leszno – Betard Sparta Wrocław

niedziela, 21 czerwca

godz. 16.30 nSport+ Motor Lublin – Moje Bermudy Stal Gorzów

godz. 19.15 nSport+ RM Solar Falubaz Zielona Góra – Eltrox Włókniarz Częstochowa

Podane godziny rozpoczęcia meczów to czas startu zawodników do pierwszego biegu. Próba toru z udziałem żużlowców obu drużyn rozpoczyna się 30 minut wcześniej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej