Burmistrzowie Słubic i Frankfurtu w nocy z piątku na sobotę spotkają się w połowie mostu łączącego oba miasta. O północy ponownie zostanie otwarta granica, zamknięta na początku pandemii koronawirusa.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak poinformował rząd w nocy z 12 na 13 czerwca Polska przywraca pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Od tego momentu służby obecne na granicy będą prowadziły kontrole wyrywkowo, czyli tak, jak to się odbywało przed pandemią koronawirusa i wprowadzeniem obostrzeń granicznych w Polsce

To dobra wiadomość dla miast przygranicznych po obu stronach Odry, które na parę miesięcy musiały ograniczyć współpracę. Dlatego burmistrzowie Słubic i Frankfurtu, Mariusz Olejniczak i Rene Wilke spotkają się w nocy na środku mostu, aby wyrazić radość z otwarcia granicy. - Koronawirus wbił klin pomiędzy nasze miasta, ale mam nadzieję, że wracamy już do normalności - mówi burmistrz Mariusz Olejniczak.

W spotkaniu o północy burmistrzom będą towarzyszyć m.in. przewodniczący rad miejskich Słubic i Frankfurtu: Grzegorz Cholewczyński i Wolfgang Neumann, a także prof. Julia von Blumenthal, prezydentka Europejskiego Uniwersytetu Viadrina i dr Krzysztof Wojciechowski, dyrektor Collegium Polonicum w Słubicach. - Z wielką niecierpliwością czekaliśmy na moment, gdy most na Odrze znów będzie nas łączył, a nie dzielił – podkreśla burmistrz M. Olejniczak. - Brakowało nam odwiedzin sąsiadów, wspólnego spędzania czasu, gwaru w restauracyjnych ogródkach, studentów, którzy dodają kolorytu naszemu dwumiastu. Nie sądziliśmy, że kiedykolwiek zatęsknimy za zatłoczonymi ulicami i sklepami, a tak właśnie było – dodaje burmistrz. Podkreśla też, że przez koronawirusa oba miasta czeka niełatwy czas. - Z optymizmem patrzymy jednak w przyszłość. Wspólnie z Frankfurtem mamy wiele do zrobienia, co zapisaliśmy w planie działania na lata 2020-2030 – mówi burmistrz Słubic.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem