Od jutra uczymy się przebiegu pojedynku żużlowego w Polsce na nowo, bo od tego sezonu mamy zupełnie nową tabelę biegową. W Gorzowie czekamy również na odpowiedź na jedno ważne pytanie: czy poturbowany na treningu Duńczyk Niels Kristian Iversen pojedzie przeciwko Lesznu, a może zastosujemy zastępstwo zawodnika.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kapitan Stali Gorzów, aktualny mistrz świata Bartosz Zmarzlik w nowej roli, bo pod dziewiątką, otwiera mecz i tylko w jednym wyścigu będzie miał za rywala juniora. Z trzynastką tym razem Duńczyk Anders Thomsen. Czy to zestawienie żółto-niebieskich się sprawdzi? - W nowej tabeli biegowej skład układa się pod zestawienie, które przyślą goście. Na końcu będzie się jednak i tak liczyła dyspozycja dnia i to, kogo będzie stać na wygrywanie poszczególnych biegów - mówił trener Stali Stanisław Chomski.

Dla kibiców, którzy od dłuższego czasu śledzą polskie ligi żużlowe i układ par w poszczególnych wyścigach mogli wyrecytować w środku nocy, taka zmiana to prawdziwa rewolucja. Czy była potrzebna? Wielu fanów ma duże wątpliwości, wytyka słabe strony. Jak zwykle wszelkie zalety i wady poznamy już w trakcie zawodów, ocenimy po jakości spotkań. Władze żużla chciały ułatwić życie, dotychczas tym najtrudniejszym numerom, czyli 2 i 10, a nieco utrudnić numerom 5 i 13, aby przez większość meczu nie były rozstawiane głównie z juniorami.

Fot. PGE Ekstraliga


 

Ważne pytanie przed niedzielnym meczem Stal - Unia: czy pojedzie Niels Kristian Iversen? Duńczyk groźnie upadł na jednym z treningów i choć badania lekarskie nie wykazały żadnych złamań, to na tor na razie nie wrócił. W tym wyjątkowym czasie, przy znacznym opóźnieniu rozgrywek przez epidemię koronawirusa i braku możliwości jazdy, zastosowanie zastępstwa zawodnika za Iversena może być korzystne. Oczywiście jeśli Chomski widzi, że pozostali stalowcy są w formie i podołają. Choćby możliwość wypuszczenia na tor sześć razy Zmarzlika to już duża zaleta.

W sezonie 2020 zastępstwo zawodnika w przypadku kontuzji i zwolnienia lekarskiego na minimum 15 dni, można stosować za trzech żużlowców z najwyższą średnią. W Stali są to aktualnie Zmarzlik, Szymon Woźniak oraz właśnie Iversen.

- Iversen rwie się do jazdy, ale jeśli będzie choć odrobina wątpliwości, to nie zaryzykujemy, bo potrzebujemy „Puka” na cały, intensywny sezon, gdzie mamy się ścigać w lidze tydzień w tydzień, a nie na jeden czy dwa mecze. Decyzja zapadnie w ostatniej chwili - wyjaśnił trener Chomski.

MOJE BERMUDY STAL GORZÓW - FOGO UNIA LESZNO

Niedziela, 14 czerwca, godz. 19.15. Stadion im. Edwarda Jancarza w Gorzowie. Mecz bez kibiców, transmisja w nSport+.

UNIA L.: 1. Emil Sajfutdinow, 2. Janusz Kołodziej, 3. Bartosz Smektała, 4. Brady Kurtz, 5. Piotr Pawlicki, 6. Dominik Kubera, 7. Szymon Szlauderbach.

STAL G.: 9. Bartosz Zmarzlik, 10. Niels Kristian Iversen, 11. Krzysztof Kasprzak, 12. Szymon Woźniak, 13. Anders Thomsen, 14. Mateusz Bartkowiak, 15. Rafał Karczmarz.

PROGRAM 1. KOLEJKI PGE EKSTRALIGI 2020:

piątek, 12 czerwca

godz. 18 Eleven Sports Betard Sparta Wrocław – Motor Lublin

godz. 20.30 Eleven Sports Eltrox Włókniarz Częstochowa – MrGarden GKM Grudziądz

niedziela, 14 czerwca

godz. 16.30 nSport+ PGG ROW Rybnik – RM Solar Falubaz Zielona Góra

godz. 19.15 nSport+ Moje Bermudy Stal Gorzów – Fogo Unia Leszno

PROGRAM 2. KOLEJKI:

piątek, 19 czerwca

godz. 18 Eleven Sports MrGarden GKM Grudziądz – PGG ROW Rybnik

godz. 20.30 Eleven Sports Fogo Unia Leszno – Betard Sparta Wrocław

niedziela, 21 czerwca

godz. 16.30 nSport+ Motor Lublin – Moje Bermudy Stal Gorzów

godz. 19.15 nSport+ RM Solar Falubaz Zielona Góra – Eltrox Włókniarz Częstochowa

Podane godziny rozpoczęcia meczów to czas startu zawodników do pierwszego biegu. Próba toru z udziałem żużlowców obu drużyn rozpoczyna się 30 minut wcześniej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej