To będzie wyjątkowy sezon żużlowej elity w Polsce, bo w czasie epidemii koronawirusa rozgrywki wystartują ze znacznym opóźnieniem, a przynajmniej na początku mecze można oglądać wyłącznie w telewizji. Może obok zagorzałego fana zasiądzie ktoś, kto nigdy nie oglądał zawodów ligowych. Wtedy przydadzą mu się poniższe zasady w pigułce, przygotowane przez PGE Ekstraligę.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Sezon 2020 w żużlowej ekstraklasie w Polsce rusza w piątek meczami we Wrocławiu i Częstochowie. Drużyna Stali Gorzów w niedzielę o godz. 19.15 zmierzy się przy pustych trybunach stadionu im. Edwarda Jancarza z Unią Leszno, obrońcami złotego medalu.

Transmisje ze wszystkich spotkań PGE Ekstraligi można oglądać na antenach Eleven Sports (mecze piątkowe) i nSport+ (mecze niedzielne).

Startujący za chwilę sezon będzie miał szczególny scenariusz. Każdego tygodnia, w piątki i niedziele, odbywały będą się po dwa mecze. Wszystko to w związku z nowym terminarzem, który jest efektem pandemii koronawirusa. PGE Ekstraliga jest jedyną żużlową ligą na świecie, która zgodnie ze specjalnym regulaminem, a także wytycznymi sanitarnymi, rozegra mecze całego sezonu. Ogółem odbędą się 64 spotkania, a finał zaplanowano na 11 października.

Zmagania w elicie składają się z dwóch części. Najpierw osiem drużyn walczy w rundzie zasadniczej, a następnie najlepsza czwórka w finałowej. Do niższej ligi spada ostatni zespół rundy zasadniczej.

W rundzie zasadniczej za zwycięstwo otrzymuje się 2 pkt meczowe. Dodatkowo za lepszy bilans w dwumeczu drużyna otrzymuje 1 pkt meczowy (tzw. bonus). Runda finałowa składa się z półfinałów (mecz i rewanż), dwumeczu o trzecie miejsce i finału.

Mecz PGE Ekstraligi składa się z 15 wyścigów. Wyścig z czterech okrążeń toru. Drużyny składają się z ośmiu zawodników, wśród nich musi być dwóch polskich juniorów (do 21. roku życia). Rezerwowym może być polski lub zagraniczny zawodnik do 23 roku życia.

Gospodarze w całych zawodach jeżdżą w kaskach czerwonym i niebieskim, a goście w żółtych i białych. W wyścigach za pierwsze miejsce otrzymuje się 3 pkt, za drugie - 2 pkt, za trzecie - 1 pkt, za czwarte - 0 pkt.

W sytuacji, gdy drużyna przegrywa sześcioma punktami, może skorzystać z tzw. rezerwy taktycznej.

 

Motocykl żużlowy nie posiada hamulców czy skrzyni biegów ani rozrusznika, a uruchamiany jest na „zapych”. Wyłącznik zapłonu uruchamia się sznurkiem, który jest zawieszony na nadgarstku prawej ręki zawodnika. W sytuacji, gdy żużlowiec upada, silnik automatycznie się wyłącza. Pojemność silnika nie może przekraczać 500 cm sześc. Minimalna waga motocykla to 77 kg. Motocykl żużlowy spala czysty spirytus metylowy, czyli metanol. Prędkość maksymalna to około 100 km/godz. Przyspieszenie do 100 kilometrów motocykl uzyskuje po trzech sekundach.

Żużlowcy wyposażeni są w kombinezony. Na lewym bucie zawodnik ma specjalną łyżwę, która pomaga przy pokonywaniu łuków tzw. ślizgiem kontrolowanym. Kask z goglami posiada tzw. zrywki, które zawodnik zrywa w trakcie wyścigu, w sytuacji gdy gogle ulegną zabrudzeniu. Stosowane są też specjalne taśmy na gogle ułatwiające widoczność przy zabrudzeniu.

Tory żużlowe w PGE Ekstralidze mierzą od 329 metrów (Gorzów) do 382 metrów (Lublin). Muszą posiadać dwie proste i dwa wiraże. Czas trwania wyścigu to mniej więcej jedna minuta. Tory muszą być otoczone tzw. bandą powietrzną (pneumatyczną).

PROGRAM 1. KOLEJKI PGE EKSTRALIGI 2020:

piątek, 12 czerwca

godz. 18 Eleven Sports Betard Sparta Wrocław – Motor Lublin

godz. 20.30 Eleven Sports Eltrox Włókniarz Częstochowa – MrGarden GKM Grudziądz

niedziela, 14 czerwca

godz. 16.30 nSport+ PGG ROW Rybnik – RM Solar Falubaz Zielona Góra

godz. 19.15 nSport+ Moje Bermudy Stal Gorzów – Fogo Unia Leszno

PROGRAM 2. KOLEJKI:

piątek, 19 czerwca

godz. 18 Eleven Sports MrGarden GKM Grudziądz – PGG ROW Rybnik

godz. 20.30 Eleven Sports Fogo Unia Leszno – Betard Sparta Wrocław

niedziela, 21 czerwca

godz. 16.30 nSport+ Motor Lublin – Moje Bermudy Stal Gorzów

godz. 19.15 nSport+ RM Solar Falubaz Zielona Góra – Eltrox Włókniarz Częstochowa

Podane godziny rozpoczęcia meczów to czas startu zawodników do pierwszego biegu. Próba toru z udziałem żużlowców obu drużyn rozpoczyna się 30 minut wcześniej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej