W przetargu na modernizację stadionu lekkoatletycznego przy ul. Krasińskiego wzięło udział pięć firm. Jednak najtańsza oferta i tak jest dwukrotnie wyższa, niż zakładało miasto.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gdyby w przetargu wybrano wykonawcę, to miałby czas do końca października 2021 r., aby zmodernizować obiekt, na który od tak dawna czekają gorzowscy lekkoatleci. Niestety, długo wyczekiwana inwestycja chyba znów się oddala, bo wysokość ofert całkowicie rozmija się z przeznaczoną przez miasto na tę inwestycję kwotą.

Do przetargu stanęło pięć firm, najtańsza propozycja to prawie 18 mln zł, najdroższa prawie 22 mln zł. Tymczasem, jak czytamy w ogłoszeniu z otwarcia ofert, zamawiający, czyli miasto, chciał przeznaczyć na ten cel ponad 9,5 mln zł. Wcześniej podawana była kwota 13 mln zł. – Ten szacowany koszt 9,5 mln zł dotyczy zakresu ujętego w zamówieniu. Natomiast cała inwestycja z pełnym wyposażeniem zapewne zamknie się podawanej wcześniej kwocie ponad 12 mln zł – wyjaśnia Wiesław Ciepiela, rzecznik urzędu miasta.

Przypomnijmy, że miasto dostało dotację od Ministerstwa Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach „Programu o szczególnym znaczeniu dla sportu”. Dofinansowanie (nie większe niż 5,5 mln zł) ma wykorzystać w latach 2020–2022.

Dotację na ten cel miasto dostało również od samorządu wojewódzkiego. Radni sejmiku uchwalili przekazanie na modernizację 700 tys. zł z budżetu województwa. 

Co dalej z przetargiem? – Najpierw musi zakończyć się procedura przetargowa. Oferty muszą być poddane ocenie, a następnie zostanie podjęta decyzja – mówi rzecznik urzędu. 

Jest jednak mało prawdopodobne, aby miasto dopłaciło jeszcze raz tyle, ile zakładano. – Koszty szacowali kosztorysanci na podstawie realnych cen – dodaje Wiesław Ciepiela. Jeśli miasto nie zdecyduje się zwiększyć wydatków aż tak, aby rozstrzygnąć przetarg, to postępowanie zostanie unieważnione i ogłoszone zostanie nowe.

Plany modernizacji stadionu
Plany modernizacji stadionu  Fot. Dariusz BarańskiW kompleksie sportowym między ul. Krasińskiego, al. ks. Witolda Andrzejewskiego i ul. kard. Stefana Wyszyńskiego ma powstać nowoczesny, licencjonowany stadion lekkoatletyczny kat. III wg klasyfikacji IAAF. Na obecnej płycie boiska piłkarskiego ma zostać zbudowana ośmiotorowa bieżnia lekkoatletyczna. Będzie także rów z wodą do biegów z przeszkodami, dwukierunkowa dwuścieżkowa skocznia do skoku w dal i trójskoku, taka sama skocznia jednościeżkowa i dwie skocznie do skoku wzwyż. Stadion ma być też wyposażony w dwie dwukierunkowe skocznie do skoku o tyczce. Wewnątrz bieżni będą dwie rzutnie do rzutów oszczepem, dwie do pchnięcia kulą, a także rzutnia do rzutów dyskiem i młotem wraz z klatką.

Przebudowane zostaną trybuny, a na boiskach (będą z naturalnej trawy) zainstalowany zostanie systemem zraszania i drenaż.

Natomiast obecne boisko piłkarsko-lekkoatletyczne z bieżnią czterotorową, rzutniami i skoczniami będzie służyło do rozgrzewki zawodników.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem