Pierwsze spotkanie ligowe sezonu 2020 na "Jancarzu" jeszcze odbędzie się przy pustych trybunach, ale od 19 czerwca kibice w ograniczonej liczbie wrócą na stadiony. Żużlowcom już nieco wcześniej zluzowano niektóre obostrzenia związane z koronawirusem. W parkingu pojawi się więcej mechaników.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Żużlowa PGE Ekstraliga otworzy rozgrywki dwoma meczami w piątek, 12 czerwca. Stalowcy czekają na inaugurację do niedzieli, 14 czerwca. Wtedy to o godz. 19.15 rozpocznie się pierwszy wyścig starcia gorzowian z aktualnymi mistrzami Polski (wygrali złoto w ekstraklasie trzy razy z rzędu) - Unią Leszno.

Zgodnie z przewidywaniami rywale pojadą w najsilniejszym składzie, bo z klubem jako ostatni dogadali się Piotr Pawlicki i Rosjanin Emil Sajfutdinow. Leszczynianie zdecydowali przed samą ligą, że nie będą mieli nadmiaru seniorów. W ten sposób na wypożyczenie do Lublina powędrował doświadczony Jarosław Hampel, a Motor w jednej chwili zyskał moc, aby skutecznie powalczyć o play-off.

W Gorzowie nasi zawodnicy trenują bardzo intensywnie, na dotychczasowe jazdy przyjeżdżali z jednym mechanikiem, bo tego wymagał regulamin sanitarny.

- Stosujemy się do obostrzeń, bo chcemy, aby w końcu liga mogła pojechać. Najbardziej mi się nie podoba dostęp do tylko jednego mechanika - mówił Bartosz Zmarzlik, kapitan Stali Gorzów. - Mam nadzieję, że to się jeszcze zmieni i tych osób wokół mnie będzie więcej. Chodzi o to, żeby zdążyć coś poprawić w motocyklu w bardzo krótkim czasie. To nie jest nasz wymysł, po prostu chcemy, żeby w czasie zawodów było bezpiecznie.

Liga jeszcze nie wystartowała, a żużlowcy już doczekali się zmiany na korzyść. Nowością w Regulaminie Sanitarnym PGE Ekstraligi jest dwóch mechaników w jednym teamie.

Poniżej najważniejsze aktualizacje:

  • Każdy zawodnik przybywa na mecz razem ze swoim mechanikami jednym pojazdem ze sprzętem, nie więcej niż trzy osoby w pojeździe, wstęp na obiekt mają wyłącznie osoby przyjeżdżające we własnym pojeździe, zabrania się wchodzenia członków ekipy gości i gospodarzy indywidualnie na obiekt poza pojazdem.
  • W przypadku wyjazdu zawodnika (także mechaników lub osób z teamu zawodnika) z Polski w trakcie sezonu, po powrocie będzie on mógł uczestniczyć w treningach i zawodach po przedstawieniu negatywnego wyniku wykonanego na swój koszt testu na COVID-19 metodą genetyczną, techniką PCR.
  • Zachowanie dystansu 2 metrów w każdej strefie podczas treningu – nie dotyczy sytuacji związanych z wykonywaniem czynności zawodowych, np. pomiędzy zawodnikami na torze, pomiędzy mechanikiem i zawodnikiem w sytuacji pracy przy sprzęcie, itp., jak również wstępu mechaników na tor, podczas poprawy sprzętu przed biegiem czy transportu motocykla po upadku.

Główna Komisja Sportu Żużlowego w najnowszym komunikacie opublikowała daty okienek transferowych w sezonie 2020 PGE Ekstraligi. Okna zostały ustalone na daty po trzeciej, szóstej, dziesiątej i czternastej rundzie:

  • 29 czerwca – 3 lipca,
  • 20 lipca – 24 lipca,
  • 17 sierpnia – 21 sierpnia,
  • 14 września – 18 września.

PROGRAM 1. KOLEJKI PGE EKSTRALIGI 2020:

piątek, 12 czerwca

godz. 18 Eleven Sports Betard Sparta Wrocław – Motor Lublin

godz. 20.30 Eleven Sports Eltrox Włókniarz Częstochowa – MrGarden GKM Grudziądz

niedziela, 14 czerwca

godz. 16.30 nSport+ ROW Rybnik – Falubaz Zielona Góra

godz. 19.15 nSport+ Moje Bermudy Stal Gorzów – Fogo Unia Leszno

PROGRAM 2. KOLEJKI:

piątek, 19 czerwca

godz. 18 Eleven Sports MrGarden GKM Grudziądz – ROW Rybnik

godz. 20.30 Eleven Sports Fogo Unia Leszno – Betard Sparta Wrocław

niedziela, 21 czerwca

godz. 16.30 nSport+ Motor Lublin – Moje Bermudy Stal Gorzów

godz. 19.15 nSport+ Falubaz Zielona Góra – Eltrox Włókniarz Częstochowa

Podane godziny rozpoczęcia meczów to czas startu zawodników do pierwszego biegu. Próba toru z udziałem żużlowców obu drużyn rozpoczyna się 30 minut wcześniej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej