Europejskie państwa krok po kroku otwierają swoje granice, zdejmują ograniczenia przy ich przekraczaniu. Polska pozostaje zamknięta. W jakiej sytuacji jesteśmy?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do wrocławskiej „Wyborczej” trafiło wiele pytań o ograniczenia w poruszaniu się między państwami.  Sporą część osób nurtuje kwestia kwarantanny, przede wszystkim przy przekraczaniu granicy.

Tłumaczymy. Polski rząd, mimo daleko idącego odmrożenia gospodarki w kraju, na razie oficjalnie nie przyłączył się do tych inicjatyw. Do tej pory zniesiona została kwarantanna w przypadku niektórych podróży zagranicznych (w tym dla pracowników przygranicznych oraz studentów i uczniów zamieszkałych po jednej stronie granicy).

Nieoficjalnie wiadomo, że przygotowywane są bilateralne umowy Polski z Czechami, Słowacją, Węgrami, Niemcami i Litwą. Mają umożliwić przekraczanie granic i znieść obowiązek kwarantanny od połowy czerwca.

Moja córka i 5-letni wnuczek mieszkają w Berlinie. Czy jeśli granica zostanie otwarta, mogą przyjechać na parę dni do mnie do Warszawy i u mnie zamieszkać? Mam ponad 70 lat.

Jeśli są obywatelami polskimi, to mogą przyjechać, jednakże nadal podlegają 14-dniowej kwarantannie, razem z osobami zamieszkującymi, czyli w tym przypadku z Panią.

Wyjątkiem od kwarantanny objęte są osoby podróżujące „w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych”, jednakże to należy udowodnić za pomocą dokumentów (np. polecenia podróży służbowej).

Czy możliwy jest obecnie przyjazd z Hamburga do Szczecina z wizytą do rodziny bez odbycia kwarantanny? Pracuję i mieszkam w Niemczech.

Nie, w przypadku wizyt prywatnych lub rodzinnych kwarantanna nadal obowiązuje.

Witam, chciałam zapytać, czy małżeństwo pracujące w Wielkiej Brytanii przyjeżdżające do Polski, gdzie mają zameldowanie, musi odbywać kwarantannę? Mają ze sobą umowy o pracę w Wielkiej Brytanii. Jakie powinno być prawidłowe ustosunkowanie się straży granicznej do takich osób?

Jeśli przyjeżdżają w celu prywatnym, muszą odbywać kwarantannę. Umowa o pracę w Wielkiej Brytanii nie jest sama w sobie powodem dla zwolnienia z 14-dniowego odosobnienia. Kwarantanna po powrocie została też wprowadzona w Wielkiej Brytanii.

W Polsce jednakże nadal obowiązuje kwarantanna po powrocie, chyba że podróż ma charakter służbowy lub zawodowy, co trzeba wykazać dokumentami.

Masz pytania? Pisz na adres listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej