Od 1 czerwca br. biskup diecezjalny odwołuje dyspensę zwalniającą wiernych z obowiązku udziału w niedzielnej mszy św. W polskich kościołach nie obowiązuje już limit gromadzących się osób. Nadal mają jednak obowiązek zakrywania ust i nosa.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kuria Diecezjalna w Zielonej Górze opublikowała nowe zarządzenia duszpasterskie bp. Tadeusza Lityńskiego. - W związku ze złagodzeniem przez władze dotychczas obowiązujących obostrzeń, staje się możliwe szersze uczestnictwo wiernych w życiu parafii i korzystanie przez nich z oferty duszpasterskiej. Biskup zielonogórsko-gorzowski wyrażając nadzieję na dalszą poprawę sytuacji epidemicznej w Polsce, zaprasza więc wszystkich diecezjan do włączania się z roztropnością, ale i odwagą w życie duszpasterskie w parafiach – informuje ks. Andrzej Sapieha, rzecznik kurii.

Od niedzieli, zgodnie z nowymi przepisami w kościołach nie obowiązuje już limit gromadzących w nich się osób. Pozostaje jednak ciągle obowiązek zakrywania ust i nosa i zachowania dystansu 2 metrów. Dozwolone są także zgromadzenia poza kościołami, ale liczba uczestników nie może przekraczać 150 osób, które również muszą zachowywać dystans i zakrywać usta i nos.

Biskup diecezjalny w związku z tymi nowymi regulacjami odwołał więc dyspensę zwalniającą wiernych z obowiązku udziału w niedzielnej mszy św. Taka dyspensa obowiązywała w diecezji od połowy marca, a biskup udzielił jej wiernym w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego koronawirusem.

Jak informuje kuria diecezjalna w dalszym ciągu z niedzielnego obowiązku zwolnione są osoby chore, w podeszłym wieku, objęte kwarantanną lub z innych ważnych przyczyn niezdolne uczestnictwa we mszy św.

Od tej pory ponownie można organizować spotkania grup parafialnych oraz spotkania formacyjne dla wiernych, zarówno w kościołach, jak i w salach parafialnych, oczywiście przy zachowaniu obowiązującego reżimu sanitarnego. Będzie też można - na prośbę rodziców i za zgodą proboszcza – przygotowywać i udzielać dzieciom sakramentów pokuty i pojednania oraz I Komunii św. Jest to możliwe indywidualnie lub w małej grupie. A na prośbę rodziców i młodzieży możliwe jest także przygotowanie do bierzmowania.

Nadzwyczajni szafarze mogą pomagać w rozdzielaniu komunii św. w kościołach, natomiast nadal nie wolno im zanosić komunii św. do chorych. Dzieci mogą uczestniczyć we mszy św. również bez opieki rodziców, a służby liturgicznej nie obowiązują ograniczenia wiekowe.

Pogrzeby można już odprawiać we wszystkich formach przewidzianych przez księgi liturgiczne, a nie jak do tej pory, wyłącznie w formie jednej stacji przy grobie.

Zbliża się uroczystość Bożego Ciała (11 czerwca). W tym roku procesje nie przejdą przez miejscowości, nie będzie więc też tradycyjnych czterech ołtarzy. Biskup zaleca, aby urządzać w parafiach procesje eucharystyczne wokół kościoła. A tam, gdzie taka procesja nie jest możliwa, kapłan wyjdzie przed kościół z Najświętszym Sakramentem i udzieli błogosławieństwa eucharystycznego.

W czerwcu kuria diecezjalna oraz urzędy parafialne wracają do pracy w normalnych godzinach urzędowania.

Pełny tekst zarządzeń biskupa Tadeusza Lityńskiego można można znaleźć na diecezjalnej stronie internetowej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  "biskup diecezjalny odwołuje dyspensę zwalniającą wiernych z obowiązku udziału w niedzielnej mszy św."

  A ja informuję biskupa, że Ewangelia powiada: gdzie dwóch albo trzech się gromadzi w imię moje, ta ja jestem pośród nich. O gromadzeniu się w określonym budynku celem zbiórki na tacę nic tam nie ma. Własne mieszkanie i msza przez internet spełnia warunki obowiązku mszalnego. Również przykazanie kościelne mówi tylko ogólnie o obowiązku uczestnictwa we mszy świętej. Na mocy tych reguł i prawa kanonicznego zwalniam biskupa z odwoływania i powoływania dyspensy.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Ludu bozy ruszaj do swiatyn i nie zapomnij ze masz zaleglosci w co laska na tace . !!!! RAMEN
  już oceniałe(a)ś
  1
  0