Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie prowadzi program badań przesiewowych raka jelita grubego, w ramach którego w krótkim terminie można bezpłatnie wykonać kolonoskopię.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czujesz się osłabiony? Masz bóle brzucha, zaparcia, a w stolcu pojawia się krew? To mogą być objawy raka jelita grubego. Uważany jest za jeden z najbardziej podstępnych nowotworów, rozwija się ze zmian łagodnych, tzw. polipów. Jednak ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj długo nie dają żadnych objawów. Choroba może się rozwijać niepostrzeżenie nawet przez kilkanaście lat. Dlatego warto zgłosić się na badania.

- Ryzyko zachorowania na raka jelita grubego wzrasta między 50. a 65. rokiem życia. Częściej chorują mężczyźni niż kobiety. Ale bez względu na płeć, problemu nie można bagatelizować, bo choroba rozwija się powoli i niemal bezobjawowo. Jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych, drugim co do częstości występowania w Polsce i drugim wśród przyczyn zgonów z powodu wszystkich chorób nowotworowych. W profilaktycznym badaniu kolonoskopowym szuka się bezobjawowych zmian i o ile to możliwe, od razu podczas badania się je usuwa. Wcześnie wykryty rak jest bardzo często wyleczalny -  mówi dr Piotr Szulc, kierownik Pracowni Endoskopowej gorzowskiego szpitala.

Z badań w gorzowskim szpitalu mogą skorzystać osoby, które w ciągu ostatnich 10 lat nie miały tego badania oraz są: w wieku 50-65 lat niezależnie od wywiadu rodzinnego oraz w wieku 40-65 lat, jeśli rodzice, rodzeństwo lub dzieci chorują na raka jelita grubego.

Szczegółowe informacje o programie można uzyskać w Pracowni Endoskopowej WSzW w Gorzowie pod numerem telefonu 512 463 661. Program jest realizowany we współpracy z Ministerstwem Zdrowia.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem