Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Inwestycja była prowadzona w ramach projektu „Transgraniczna edukacja na rzecz branży gastronomicznej i spożywczej polsko-niemieckiego pogranicza”. Powstała sala konferencyjna z zapleczem technicznym i magazynami.

Obiekt podzielony jest na strefy: konferencyjną (dającą możliwość organizowania spotkań i konferencji dla 150 osób) i administracyjno-socjalną oraz zespół pomieszczeń przeznaczonych do przygotowywania posiłków. Prace trwały od kwietnia 2018 roku, a wartość projektu to ponad 883 tysiące euro, z czego ponad 600 tys. euro pochodziło z dofinansowania unijnego. W parterowym obiekcie o powierzchni 708 m kw. jest 635 m kw. powierzchni użytkowej. Jest gotowy od początku kwietnia, ale ze względu na pandemię koronawirusa uczniowie nie chodzą do szkoły i jeszcze nie korzystali z nowych pomieszczeń. Kiedy do niej wrócą, dzięki składanym ściankom działowym sala będzie służyła też do zajęć dydaktycznych. Przed wszystkim to jednak duża sala konferencyjna, której dotąd szkole brakowało. - To tam będą się teraz odbywać szkolne uroczystości, jak zakończenie i początek roku szkolnego, spotkania branżowe i konferencje szkoleniowe – zapowiada Paweł Cierach, dyrektor szkoły.

Nowe wnętrza odwiedził prezydent Jacek Wójcicki razem z odpowiedzialną za miejską edukację z wiceprezydent Małgorzatą Domagałą.

- Cieszę się, że poprawił się komfort kształcenia uczniów w jednej z najlepszych szkół zawodowych w Gorzowie. Z niej wywodzą się najlepsi w kraju kucharze, m.in. Paweł Salamon i Łukasz Konik, ambasadorowie miasta w kampanii GORZÓW #Stąd Jestem, a dzięki ich działalności, mamy zapewnioną najlepszą promocję miasta - powiedział prezydent. - Czekam na kolejnych mistrzów sztuki kulinarnej, która jest bliska mojemu sercu – dodał.

Jedyna taka smaczna szkoła

Zespół Szkół Gastronomicznych w Gorzowie funkcjonuje od 1946 roku. Założona jako Państwowa Szkoła Przysposobienia w Gospodarstwie Domowym. Od 1949 roku Szkoła Przemysłu Gastronomicznego, a od 1951 roku Technikum Gastronomiczne z dwuletnią Szkołą Zawodową. Od 1958 roku siedziba szkoły mieściła się przy ulicy Kosynierów Gdyńskich, a od 2010 roku przy ulicy Okólnej. Od 1996 roku nosi imię Febronii Gajewskiej Karamać - pierwszej nauczycielki tej szkoły. Obecnie szkoła kształci 573 uczniów, od 1 września tego roku będzie ich już ponad 800.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.