Z początkiem maja rozpoczęła się przebudowa ul. Chrobrego i Mieszka I. Wykonawca zdemontował już torowisko na pierwszym odcinku ul. Chrobrego: od ul. 30 Stycznia do Borowskiego i na ul. Mieszka I, od ul. Borowskiego do ul. Jagiellończyka.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To pierwszy etap inwestycji. Na odcinkach od ul. 30 Stycznia do Borowskiego i na ul. Mieszka I, od ul. Borowskiego do ul. Jagiellończyka tory tramwajowe zostały już rozebrane i pośrodku ulicy prowadzone są wykopy. Piesi mogą jednak przechodzić chodnikami. Możliwy jest też poprzeczny ruch przez ul. Chrobrego i Mieszka I takimi ulicami, jak: ul. 30 Stycznia, Borowskiego i Jagiellończyka. Natomiast ulicą Krzywoustego nie przejedziemy ani od strony ul. Dąbrowskiego, ani od ul. Armii Polskiej.

Przebudowa śródmiejskiej części Traktu Królewskiego to kolejna duża inwestycja drogowa, powiązana, podobnie jak przebudowa ul. Sikorskiego z modernizacją trakcji tramwajowej. Będzie kosztować aż 69 mln zł, a wykonawcą jest konsorcjum firm ZUE i FDO.

Prace mają potrwać 18 miesięcy. Co zmieni się za półtora roku? Na odcinku od ul. Roosevelta do ul. Borowskiego torowisko będzie przebiegać środkiem jezdni. Przy skrzyżowaniach powstaną dodatkowe pasy do skrętu. Przystanki będą miały formę antyzatok, czyli chodnik będzie wchodził w jezdnię. Natomiast na odcinku od Borowskiego do Wybickiego zaplanowano deptak miejski, bez wyniesionych krawężników.

Fot. transport.gorzow.pl

Torowisko będzie położone na specjalnych podbudowach, zwłaszcza na deptaku i przez mostek na Kłodawce. Sam mostek również będzie odnowiony. Sieć trakcyjna zostanie zawieszona na nowych słupach trakcyjno-oświetleniowych, a na deptaku zostaną nasadzone nowe drzewa.

Fot. transport.gorzow.pl

O kolejnych zmianach w organizacji ruchu i utrudnieniach służby miejskie i wykonawca będą informowali na bieżąco. Wiadomo już, że w następnej kolejności zamknięte zostanie skrzyżowanie ul. Chrobrego, Mieszka I i Borowskiego. W związku z tym nie będzie przejazdu ul. Borowskiego z obu stron, w zamian za to na jednokierunkowej ul. Łokietka zostanie odwrócony kierunek ruchu, czyli będzie można wtedy przejechać tą ulicą od ul. Dąbrowskiego w kierunku ul. Chrobrego i dalej do skrzyżowania z ul. Armii Polskiej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem