Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wojewoda Dajczak w środę rano na antenie Radia Index powiedział, że Polak „działa propagandowo i mija się z prawdą” w sprawie walki z koronawirusem. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać.

Nie ma mowy o współpracy między wojewodą a samorządem. Wojewoda zarzucił, że marszałek działa propagandowo

– Przekazaliśmy 45 mln zł, rząd – 5,5 mln zł. Widać, jaka jest dysproporcja – mówiła marszałek podczas konferencji prasowej dotyczącej aktualnej sytuacji epidemicznej w Lubuskiem.

W ciągu kilku godzin wojewoda wydał oświadczenie. Pisał, że marszałek „wykazuje się zaawansowaną niewiedzą odnośnie do funkcjonowania zarządzania kryzysowego w Polsce”. Przekonywał, że 45 mln zł rozdysponowanych przez marszałek „nijak ma się do 2,4 mld zł corocznie przeznaczanych przez polski rząd na służbę zdrowia w województwie lubuskim”.

Elżbieta Polak ponownie odpowiedziała. „Panie Wojewodo, mniej pogardy, więcej troski o nas Lubuszan! Życzę Panu zdrowia, bo chyba coś jest nie tak. W odpowiedzi na Pana oświadczenie i ataki na moją skromną osobę przesyłam gotowy tekst, który przygotowałam specjalnie w ramach akcji pomocy szpitalom w walce z koronawirusem:

Lubuskie, Lubuskie, jak wy to robicie?

U was się zaczęło, a wszyscy żyjecie.

Pytałam, błagałam, niech rząd się zachowa

W Waszych rękach nasze życie i ojczyzna zdrowa!

Lubuskie, Lubuskie, jak wy to robicie?

U was się zaczęło, a wszyscy żyjecie.

Tu był pacjent zero, rząd działał ospale

Samorząd obczaił, czego chcą szpitale

Nie mieliśmy nawet wątpliwości cienia

Mgła była nieostra. Ostro do robienia

Ostro do robienia.

A teraz Wam powiem, jak my to robimy

Stan wirusa „0” dzisiaj ogłosimy

Lubuskie, Lubuskie to jedna drużyna

Gdy idzie zaraza, nic nas nie powstrzyma!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.