Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To nowoczesny, kontenerowy tomograf komputerowy o wartości niemal 3 mln zł. Został przekazany Wielospecjalistycznemu Szpitalowi Wojewódzkiemu w Gorzowie przez sieć sklepów Żabka. Tomograf będzie wykorzystywany do badań pacjentów z koronawirusem. Zakup tomografu to efekt współpracy firmy z Ministerstwem Zdrowia. Już na początku marca sieć oddała do dyspozycji resortu zdrowia 4,5 mln zł, a ministerstwo wskazuje potrzeby służb medycznych walczących z koronawirusem. Jednym z takich wskazań był właśnie zakup tomografu dla gorzowskiego szpitala. Urządzenie zostało przekazane szpitalowi w darowiźnie, zostało już podłączone.

– To sprzęt najwyższej klasy, który w trakcie pandemii wspomoże diagnostykę płuc pacjentów z COVID-19, a po niej będzie służył także pacjentom z innymi dolegliwościami. Dodam, że z pozostałej kwoty finalizujemy także zakup ultrasonografów dla placówek medycznych, które przekażemy do dalszej dyspozycji ministerstwu – mówi Tomasz Suchański, prezes zarządu Żabka Polska.

Tomografia komputerowa jest jedną z głównych metod diagnostycznych wspomagających wykrywanie oraz diagnozowanie chorych z COVID-19. Zmiany powodowane przez COVID-19 w płucach są doskonale widoczne w TK, m.in. jako charakterystyczne obszary „matowego szkła”. Skan tomograficzny klatki piersiowej pozwala więc na szybką i precyzyjną diagnozę, jak również na efektywne monitorowanie stanu pacjenta.

– W naszym szpitalu średnio każdej doby wykonujemy około 100 badań tomografii komputerowej. Tomograf od sieci handlowej Żabka pozwoli nam zwiększyć tę liczbę do około 150 badań, czyli aż o 50 proc. Będzie służył pacjentom Jednoimiennego Szpitala Zakaźnego, w którym niesiemy pomoc osobom, które są zakażone lub podejrzewane o zakażenie koronawirusem. Takie urządzenie to dziś jeden z elementów podstawowej diagnostyki w identyfikowaniu SARS-CoV-2. Do tej pory nasz Jednoimienny Szpital Zakaźny nie miał tomografu, więc pacjentów, którzy wymagali diagnostyki tego typu sprzętem, musieliśmy przewozić do głównego budynku szpitala. Dzięki otrzymanemu urządzeniu logistycznie nasza praca stanie się prostsza, a pacjent będzie miał wykonane badanie na miejscu, to wpłynie także na szybkość diagnozy – mówi Jerzy Ostrouch, prezes zarządu Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie

Przekazany szpitalowi nowoczesny, 128-warstwowy tomograf komputerowy to SOMATOM go.Top z Siemens Healthineers. Zapewnia najwyższą jakość obrazowania przy bardzo niskim poziomie dawki promieniowania i środków kontrastowych. - Zastosowaliśmy w nim również wiele technologii zwiększających komfort pacjentów i obsługi. Także pomieszczenie kontenerowe jest zaprojektowane z myślą nie tylko o funkcjonalności, ale i o komforcie pacjenta: np. w suficie pawilonu umieściliśmy podświetlany panel naśladujący słoneczne niebo. Wiele zastosowanych rozwiązań obniża też koszty użytkowania, dzięki modułowej konstrukcji, zdalnej obsłudze serwisowej czy minimalnym wymogom środowiskowym, choćby zredukowanemu zużyciu energii elektrycznej – opowiada Marek Witulski, dyrektor branży diagnostyki obrazowej Siemens Healthineers.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.