Pierwszym utworem, monumentalnym dziełem, jakie zabrzmiało w Filharmonii Gorzowskiej była IX Symfonia Ludwiga van Beethovena. Było to dokładnie 18 maja 2011 r. "Złota brama muzyki została otwarta" - komentowano.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wybór IX Symfonii miał znaczenie symboliczne. Landsberczycy przekazali filharmonii w darze wielką księgę z faksymile rękopisu dzieła. O jego wymowie mówił też podczas inauguracji Jan Popis, krytyk i dziennikarz muzyczny. - Złota brama muzyki została otwarta - skomentował.

A Symfonię nazwał Opus Pierwszym gorzowskiej filharmonii. - Z IX Symfonią będziemy się wspinać na duchowe szczyty. Muzyka wielkich idei, przeżyć, pokazująca wielki trud genialnego, cierpiącego Beethovena. A w czwartej części radość. Ta iskra bogów, moment zachwytu, szczęścia, który osiąga się po wielkim trudzie i wysiłku - mówił Popis, odnosząc to również do gorzowian, którzy przez dziesięciolecia marzyli, aby w Gorzowie rozbrzmiewała muzyka klasyczna. - Finał IX Symfonii wprowadzi nas na te elizejskie pola, gdzie herosi odpoczywają po twórczym trudzie – mówił.

Trudna (i droga) była budowa obiektu. Ale ten właśnie budynek Filharmonii Gorzowskiej zajął I miejsce w prestiżowym ogólnopolskim konkursie Budowa Roku 2011, organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Inwestycja otrzymała najwyższe oceny spośród 60 budów zrealizowanych w Polsce w 2011 roku. I do dziś to jeden z lepszych tego typu obiektów w Polsce. Sala koncertowa na blisko 600 miejsc i sala kameralna mieszcząca 150 gości – to tu od blisko dekady odbywają się koncerty symfoniczne i kameralne.

 

Nie tylko budynek jest jednak ważny. Równo 10 lat temu powołano do życia nową instytucję kultury: Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonia Gorzowska. Gdy w górę pięły się jeszcze mury, jednocześnie tworzyła się Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej. Dziś to ciągle młody, międzynarodowy i ambitny zespół. Muzycy pochodzą z różnych miast Polski, ale także z Niemiec, Belgii, Portugalii i Chin. Mimo niedługiego stażu, orkiestra wystąpiła z wieloma światowej sławy artystami. Muzycy zagrali m.in. pod batutą jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów – Maxima Vengerova oraz pod dyrekcją takich sław jak: Krzysztof Penderecki, Kazimierz Kord, Tadeusz Strugała, Antoni Wit, Tadeusz Wojciechowski czy Jerzy Maksymiuk.

Realizowano również projekty z udziałem takich artystów jak m.in.: Krystyna Prońko, Jarek Śmietana, Henryk Miśkiewicz, Jose Torres, Krzesimir Dębski, Tomasz Szymuś, Adam Sztaba, Irena Santor, Grzegorz Turnau, Mieczysław Szcześniak czy Janusz Stokłosa. W bijącym rekordy popularności projekcie Radzimira Dębskiego – Jimka Hip Hop Symfonicznie, muzycy pod batutą kompozytora wystąpili z jednym z czołowych polskich raperów – Miuoshem. Wielkim wydarzeniem dla filharmonii, ale też polskich melomanów był w Filharmonii Gorzowskiej koncert z udziałem jednego z najwybitniejszych barytonów naszych czasów, Thomasa Hampsona, który na zaproszenie Moniki Wolińskiej po raz pierwszy wystąpił w Polsce.

Orkiestra trzykrotnie wystąpiła na Przystanku Woodstock: w sierpniu 2012 na scenie Akademii Sztuk Przepięknych, w 2014 r. – na Dużej Scenie Festiwalu, towarzysząc skrzypkowi Michałowi Jelonkowi oraz w roku 2017 u boku australijsko-amerykańskiego zespołu The Dead Daisies.

Pierwszym dyrygentem OFG został Piotr Borkowski. Potem zespół prowadził krótko Krzysztof Świtalski, a po nim przejęła Monika Wolińska. Obecnie filharmonicy gorzowscy pracują pod dyrekcją maestro Jacka Kraszewskiego.

W Filharmonii Gorzowskiej odbyło się już ponad 400 koncertów, a na scenie wystąpiło blisko 300 solistów. Zrealizowano również sześć projektów musicalowych. Filharmonia ma także na swoim koncie dwa albumy: Sibelius, Czajkowski – koncerty skrzypcowe, nagrany w kwietniu 2012 roku z udziałem rewelacyjnej Soyoung Yoon oraz album Bronisław Kaper / Jan A.P. Kaczmarek – SPOTKANIE wydany przez Filharmonię Gorzowską w listopadzie 2015 roku.

Sztandarowym produktem Filharmonii Gorzowskiej jest Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara. To impreza o europejskiej randze, która każdego roku przyciąga znakomite gwiazdy oraz melomanów z całego kraju. Do tej pory odbyło się siedem edycji festiwalu.

Ważną częścią działalności Filharmonii Gorzowskiej jest również edukacja muzyczna. Cyklicznie odbywają się tu zajęcia, warsztaty i koncerty adresowane dla najmłodszej publiczności. W projektach edukacyjnych Muzyczne Raczkowanie, Filharmonia Juniora oraz Akademia Muzyki każdego roku bierze udział około 8 tysięcy osób.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem