Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wcześniaki to dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży. Aby zapewnić stały kontakt maluszków z ich rodzicami, gorzowski szpital wysyła zdjęcia noworodków na skrzynki mailowe opiekunów.

- Do tej pory, chcąc dowiedzieć się, jak radzą sobie ich maluchy, rodzice dzwonili na oddział. To jednak wydawało się nam za mało. Wiemy, jak ważne jest to, aby rodzice mogli widzieć, jak każdego dnia zmieniają się ich dzieci. Stąd pomysł, aby wysyłać rodzicom zdjęcia - mówi lek. med. Marzena Gendera-Dudziak, ordynator oddziału noworodkowego z pododdziałem intensywnej opieki nad noworodkiem w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie. - Mamy świadomość, że to nie zastąpi bezpośredniego kontaktu, ale może w ten sposób chociaż trochę ułatwimy przejście rodzicom tego trudnego okresu izolacji od maluszków - dodaje.

Zdjęcia wcześniaków urodzonych w gorzowskim szpitalu są wykonywane kilka razy w tygodniu. Są wysyłane tylko tym rodzicom, którzy wyrażają na to zgodę i udostępnią szpitalowi swój adres mailowy.

Obecnie w części  intensywnej opieki medycznej oddziału noworodkowego przebywa 6 dzieci. Najmniejsze z nich przy urodzeniu ważyło zaledwie 500 g. Natomiast każdego roku w gorzowskiej lecznicy rodzi się średnio około 200 wcześniaków. W kwietniu 2020 r. było ich 12.

- Jestem szczęśliwa, że choć w ten sposób mogę patrzeć na moje dziecko i obserwować jego rozwój - napisała do szpitala pani Ania, jedna z mam.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.