Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

 Pierwsze 22 osoby zostały już przebadane w kierunku obecności koronawirusa. To pracownicy Żłobka Miejskiego nr 3 w Gorzowie. Testowanie osób pracujących z małymi dziećmi to wspólna akcja Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie i urzędu miasta.

Pracownicy nie muszą chodzić na testy do szpitala. Badania wykonywane są w specjalnie utworzonym mobilnym punkcie. Do tego celu Miejski Zakład Komunikacji przeznaczył jeden ze swoich autobusów. Z tej formy badania skorzysta ponad 700 pracowników gorzowskich żłobków i przedszkoli.

- Dostaliśmy 2,5 miliona złotych na testowanie w kierunku wirusa SARS-CoV-2 od marszałek Elżbiety Anny Polak i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego - mówił podczas inauguracji działania mobilnego punktu pobierania wymazów Robert Surowiec, wiceprezes zarządu lecznicy. - Zarząd szpitala uznał, że część tych pieniędzy możemy przeznaczyć na testy dla pracowników placówek oświatowych sprawujących opiekę nad najmłodszymi gorzowianami. To też nasza forma wdzięczności za wsparcie jakiego miasto do tej pory udzieliło już naszej lecznicy na walkę z koronawirusem - dodał. A ta pomoc od miasta to m.in. 2,5 mln zł na zakup angiografu i 300 tys. zł od miejskich spółek.

Pierwsi z możliwości przebadania się skorzystali pracownicy miejskiego żłobka. - Zarówno rodzice dzieci, jak i pracownicy placówki chcą mieć pewność, że żadna z osób nie jest zakażona wirusem i że nie przechodzi choroby bezobjawowo – mówił prezydent Jacek Wójcicki.

Badanie w mobilnym punkcie trwa ok. 10 minut. Badany pracownik najpierw wypełnia ankietę, z którą przychodzi do zaparkowanego przed placówką autobusu. Tam ma mierzoną temperaturę i pobierany wymaz z nosogardzieli.

Na wyniki czeka się maksymalnie jeden dzień. Szpital uruchomił bowiem dodatkowy aparat do wykonywania testów. W ciągu doby, gorzowski szpital może wykonywać 120 badań na obecność koronawirusa.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.