Cel się nie zmienił, tylko przez koronawirusa został przesunięty o 12 miesięcy, bo igrzyska olimpijskie w Tokio, czyli sportową imprezę czterolecia dla wioślarskiej reprezentacji, przełożono na 2021 rok. Dziś Olga Michałkiewicz z AZS AWF Gorzów, wraz z koleżankami z kadry, wraca do pracy zespołowej i wyczekuje, czy w tym sezonie odbędzie się jakaś prestiżowa impreza.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Epidemia koronawirusa zniszczyła sportowcom wszelkie plany. Również naszej wioślarce, obecnie liderce ekipy AZS AWF Gorzów, jedynej przedstawicielce tego klubu z sekcji wioślarskiej z przepustką na igrzyska olimpijskie.

Olga Michałkiewicz, pływająca w czwórce bez sterniczki, w połowie marca wróciła z kadrą z Portugalii, wtedy pierwszy raz przechodziła kwarantannę. Ostatnio dalej się izolowała w swoim rodzinnym Bornem Sulinowie, bo taki był wymóg, aby od tego tygodnia wrócić do wspólnych treningów na wodzie.

- Przez ostatnie lata dużo podróżowałam i przemieszczałam się po wielu krajach - opowiadała zawodniczka AZS AWF. - Głównie dzięki temu, że regaty wioślarskie odbywają się w przeróżnych miejscach na świecie. Teraz z racji panującej sytuacji mam czas, by poznać moje rodzinne miasto na nowo. Piękne lasy, jeziora i bunkry. Całe moje militarne miasteczko oraz jego okolice. Miałam czas, by zapamiętać, jak tu jest pięknie i nacieszyć się pobytem w domu. Czas jednak zacząć tryb pracy obozowej. Rozpoczynamy zgrupowanie kadry w Wałczu, także już za chwilę wiosełko w dłoń i wskakujemy do łodzi.

Natychmiast po przyjeździe do Centralnego Ośrodka Sportu w Wałczu zawodnicy są poddawani testom na obecność koronawirusa, a następnie odizolowani będą oczekiwać w pokojach na wyniki. Treningi będą mogli rozpocząć dopiero wtedy, gdy okaże się, że są zdrowi.

- W samym ośrodku też będzie to, szczególnie na początku, trudny czas. Zawodnicy będą musieli utrzymywać wszystkie zasady codziennego dystansowania się – mówił dr Hubert Krysztofiak, dyrektor Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej.

Sportowcy będą mieszkać w jednoosobowych pokojach. Zostaną podzieleni na pięcioosobowe grupy. Ich plan nie będzie przewidywał możliwości spotkania z członkami innej grupy. Jedynym newralgicznym miejscem będzie stołówka, choć też każda grupa będzie pojawiała się na niej w innym czasie w odstępach kilkunastominutowych. - To będzie jedyne miejsce, gdzie będzie kontakt sportowców, trenerów i pracowników COS - dodał Krysztofiak. - Wydaje się, że z epidemią koronawirusa jesteśmy na wypłaszczonej krzywej i to jest moment, w którym należy rozpocząć aktywność sportową. Oczywiście, nie ma idealnego modelu, bo zawsze musimy liczyć się z czymś, co może nas zaskoczyć. Ale wykonaliśmy wszystko według planu.

Pierwsze zgrupowanie, na które wyjechała Michałkiewicz, potrwa od 11 do 31 maja.

Z wioślarskiego kalendarza zniknęły wszystkie, ważne imprezy. Czy uda się w październiku powalczyć o medale? To właśnie na ten nietypowy termin zostały przełożone mistrzostwa Europy seniorów w Poznaniu. Na pewno organizatorzy mistrzostw będą musieli dostosować się do nowego reżimu sanitarnego, raczej zabraknie na nich kibiców. Mamy nadzieję, że przez te kilka następnych miesięcy zaczniemy sobie coraz lepiej radzić z koronawirusem i nasze codzienne życie, także to sportowe, będzie wracać do normalności. Ostateczne decyzje co do możliwości rozegrania poznańskiego, europejskiego szczytu będą podejmowane w kolejnych tygodniach.

CZYTAJ TAKŻE: Pięć kółek olimpijskich przy Polsce. Osada Olgi Michałkiewicz ma kwalifikację na igrzyska!

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej