Najpierw psioczyli na pomysł Polaków, potem podpisali aneksy do umów i w końcu obcokrajowcy zjeżdżali do swoich klubów żużlowych, aby przejść obowiązkową kwarantannę i w czerwcu przystąpić do rywalizacji w PGE Ekstralidze. Niektórzy musieli pokonać kilka tysięcy kilometrów. Prostszą drogę przebyli Duńczycy Niels Kristian Iversen i Anders Thomsen, którzy zgodzili się na czasowe "uwięzienie" w Gorzowie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ekstraligowe kluby żużlowe w Polsce realizują plan sanitarny, dzięki któremu – jeśli po drodze nie będzie niespodzianek, nagłego wzrostu zachorowań przez koronawirusa – będą mogły 12 i 14 czerwca zacząć rozgrywki przy pustych trybunach.

8 maja rozpoczęła się obowiązkowa kwarantanna dla zawodników zagranicznych. W tym czasie powinni się również izolować polscy żużlowcy, członkowie ekip, które będą zaangażowane w nadchodzące, wyjątkowe rozgrywki, aby od 24 maja nie było żadnych niespodzianek. To wtedy w klubach rozpoczną się testy na obecność koronawirusa. Jeśli badania przejdą bez przeszkód, 29 maja ruszą treningi. W parkingu i na torze będzie trzeba się stosować do całej listy obostrzeń sanitarnych, nie ma możliwości, aby drużyny rozegrały sparingi. Wszystko po to, aby w połowie czerwca ruszyć z 1. kolejką.

 

Duńczycy ze Stali Gorzów zostali rozlokowani w apartamentach udostępnionych przez jednego z partnerów klubu. Niels Kristian Iversen i Anders Thomsen nie zostaną przez te dwa tygodnie sami i głodni.

– Pewnie się trochę wynudzę, ale takie są wymogi. Muszę przejść 14 dni izolacji w Polsce, abym znów mógł wsiąść na motocykl – mówił Thomsen. – Dobrze, że jest PlayStation, dzięki temu czas szybciej zleci.

Iversen ma ze sobą rower i pewnie na trenażerze przejedzie w czasie najbliższych dwóch tygodni sporo kilometrów. – Damy radę, choć fryzjer to już by mi się przydał – śmiał się Duńczyk.

W niedzielę 14 czerwca Stal Gorzów ma zmierzyć się na swoim torze z obrońcami złota – Unią Leszno. Ostatecznie z naszym pierwszym rywalem aneksy podpisali Piotr Pawlicki i Rosjanin Emil Sajfutdinow. Na razie tylko po to, aby nie zablokować sobie startów w polskiej ekstraklasie. Czy znajdą się w leszczyńskim składzie? Tego dowiemy się w kolejnych tygodniach.

PROGRAM 1. KOLEJKI PGE EKSTRALIGI 2020:

piątek, 12 czerwca

Eleven Sports Betard Sparta Wrocław – Motor Lublin

Eleven Sports Eltrox Włókniarz Częstochowa – MrGarden GKM Grudziądz

niedziela, 14 czerwca

nSport+ Moje Bermudy Stal Gorzów – Fogo Unia Leszno

nSport+ ROW Rybnik – Falubaz Zielona Góra

PROGRAM 2. KOLEJKI:

piątek, 19 czerwca

Eleven Sports Fogo Unia Leszno – Betard Sparta Wrocław

Eleven Sports MrGarden GKM Grudziądz – ROW Rybnik

niedziela, 21 czerwca

nSport+ Motor Lublin – Moje Bermudy Stal Gorzów

nSport+ Falubaz Zielona Góra – Eltrox Włókniarz Częstochowa

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej