Rozpoczęła się budowa dziennego oddziału chemioterapii w gorzowskim szpitalu. Pod koniec kwietnia wrocławska firma LK Inwest odebrała teren pod inwestycję. Zbuduje pawilon do końca roku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Obecnie pacjenci mogą korzystać z chemioterapii w gorzowskim szpitalu na pododdziale Oddziału Onkologii Klinicznej i Radioterapii. Jest tam 14 stanowisk i to oczywiście za mało. Rozbudowa potrzebna jest nie tylko ze względu na podwojenie liczby stanowisk. Pododdział jest dziś znacznie oddalony od oddziału, a to utrudnia racjonalne dysponowanie personelem medycznym. Uruchomienie Ośrodka Radioterapii spowodowało też, że w szpitalu jest większe zapotrzebowanie na chemioterapię w trybie dziennym. Obecnie z chemioterapii dziennej korzysta 25 pacjentów. Przed wprowadzeniem stanu epidemii na terapię przychodziło codziennie średnio 30 osób.

W nowym pawilonie, który zostanie dobudowany do ośrodka radioterapii, zaplanowano salę z 32 stanowiskami do chemioterapii, pomieszczenie do kompletowania leków, 3 gabinety lekarskie i 2 zabiegowe oraz poczekalnię dla maksymalnie 50 pacjentów. Dzienny pododdział chemioterapii zajmie powierzchnię 609 m2.

Wizualizacja nowego budynku pododdziału dziennej chemioterapii w szpitalu w Gorzowie
Wizualizacja nowego budynku pododdziału dziennej chemioterapii w szpitalu w Gorzowie  Fot. Materiały prasowe WSzW w Gorzowie

- Pacjenci będą leczeni w bardzo komfortowych warunkach. Tworzenie dziennych oddziałów to jest tendencja światowa w leczeniu. Chemioterapia obciąża chorych fizycznie i psychicznie, dlatego potrzebują naprawdę dobrych warunków - stwierdził Robert Surowiec, wiceprezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie podczas podpisania w marcu umowy o dofinansowanie do inwestycji z budżetu województwa. Dotacja województwa lubuskiego wynosi 3 mln zł i będzie przeznaczona na opracowanie dokumentacji budowlanej oraz roboty budowlane. Całkowita wartość inwestycji to 5,7 mln zł.

- To ma ogromne znaczenie dla pacjentów, lepiej się czują i leczą, gdy mogą wrócić do domu podczas leczenia, a nie zostawać w szpitalu - argumentuje marszałek Elżbieta Anna Polak. Województwo lubuskie ma bardzo wysoki wskaźnik zachorowań na nowotwory. Dlatego walka z rakiem, a więc dostęp do usług medycznych, a także poprawa infrastruktury jest jednym z priorytetów samorządu województwa.

Program funkcjonalno-użytkowy nowego dziennego oddziału chemioterapii wykonała stołeczna pracownia projektowa MorMor Studio, a wnętrza zaprojektowała gorzowianka Agata Stępińska-Kaczmarczyk z biura Architekt. Oddanie budynku do użytku przewidziane jest na koniec grudnia.

To kolejna duża inwestycja w gorzowską onkologię. Z unijnej perspektywy finansowej 2007-2013 szpital realizował projekty warte 31 mln zł, w tym dofinansowanie wyniosło 25,4 mln zł. W tej perspektywie to już 69 mln zł, w tym środków unijnych było 27,3 mln zł.

Po wybudowaniu Ośrodka Radioterapii w 2018 r. (działalność rozpoczął przed rokiem) za 66 mln zł największą obecnie inwestycją szpitala jest trwająca od ubiegłego roku - po sąsiedzku z radioterapią - budowa oddziału anestezjologii i intensywnej terapii oraz oddziału hematologii z pododdziałem intensywnej chemioterapii. Również to przedsięwzięcie dofinansowuje samorząd województwa: w zeszłym roku szpital otrzymał 8 mln zł, w tym roku kolejne 5 mln zł.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem