Polskie szpitale od Anny i Roberta Lewandowskich otrzymały już kilka milionów złotych. Jedną z placówek, które otrzymały pomoc, jest gorzowski szpital. Lewandowscy przelali mu na konto 205 tys. zł, żeby lecznica mogła leczyć pacjentów z koronawirusem.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O czeku informuje lubuska marszałek, która chwali pomoc firm i osób prywatnych. – To oznaka niezwykłej solidarności i empatii. Wiele przedsiębiorstw jest teraz w trudnej sytuacji. A mimo to dają wyraz swojej hojności, otwartości i życzliwości. Dziękuję za każdy gest pomocy – mówi marszałek Elżbieta Polak. Marszałkowskie szpitale postawione w stan gotowości korzystają nie tylko ze sprzętu kupowanego przez marszałek, ale sytuację ratują darowizny. Ta od Roberta i Anny Lewandowskich, opiewająca na 205 tys. zł, została przelana na konto szpitala zakaźnego w Gorzowie. Dzięki niej szpital mógł się lepiej przygotować do leczenia pacjentów chorujących na COVID-19.

Gorzów: ponad 2,5 mln zł z darowizn

Wsparcie otrzymuje gorzowski szpital i utworzony w marcu specjalnie tzw. jednoimienny szpital zakaźny.

Tu łączna wartość darowizn przekracza 2,5 mln zł, a lista darczyńców jest naprawdę długa. Pieniądze na konto gorzowskiej lecznicy wpłaciły m.in.: firma ICT Poland (blisko 115 tys. zł na zakup respiratora oraz 386 tys. zł darowizny), Nadleśnictwo w Rzepinie (20 tys. zł), Żabka Polska (60 tys. zł), Fundacja Serce na Dłoni (blisko 100 tys. zł), Fundacja Orlen (790 tys. zł), Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta (100 tys. zł), Gorzowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (40 tys. zł), Miejski Zakład Komunikacji (60 tys. zł), Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (130 tys. zł), Inneko (70 tys. zł), Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej (ponad 30 tys. zł), S.C. Johnson (60 tys. zł), Agro Biznes (44 tys. zł), Holding Zremb Gorzów SA (173 tys. zł – na zakup respiratora i utworzenie pracowni biologii molekularnej), TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych (50 tys. zł). Lecznica otrzymała też wiele wpłat od osób prywatnych. Jedną z nich wysłał właśnie piłkarz Robert Lewandowski.

Kto pomógł szpitalowi w Zielonej Górze?

Większość pacjentów, a w Lubuskiem zdiagnozowano ich ponad 90., była leczona przez zakaźników w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Lecznicę wsparły: Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu (790 tys. zł), fundacja PGNiG (300 tys. zł), Ikea Industry Poland (100 tys. zł) i Fundacja Enea (100 tys. zł), Arpol (80 tys. zł), Warta SA (50 tys. zł) oraz firma Bodama (50 tys. zł).

Na liście wpłat firm i instytucji znajduje się 39 ofiarodawców. Wśród nich są nadleśnictwa Świebodzin, Przytok, Bytnica, Cybinka i Babimost (wpłaciły 50 tys. zł). Caritas i Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska przelały kolejne 40 tys. zł, a gmina Nowogród Bobrzański 27 tys. zł. Reszta wpłat oscyluje na kwoty od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy złotych. W sumie firmy, instytucje i osoby prywatne wpłaciły ponad 1,8 mln zł!

Na konto zielonogórskiego szpitala trafiły także i wciąż są przelewane pieniądze od osób prywatnych. Na tej liście znajduje się blisko 300 ofiarodawców, którzy wpłacili ponad 70 tys. zł. Mieszkańcy przelewają najczęściej po 50, 200 zł, ale zdarzają się wpłaty na kilka tysięcy złotych. Największa wpłata mieszkańca? 10 tys. zł.

Wsparcie dociera także do specjalistycznego szpitala w Torzymiu. Lecznica dostała kilkadziesiąt darowizn rzeczowych oraz kilka wpłat finansowych.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej