Do tej pory z opłacania składek zwolniono prawie 23 tys. przedsiębiorców z regionu. Całkowita kwota zwolnień wynosi około 45 mln zł.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do oddziału ZUS-u w Gorzowie przedsiębiorcy złożyli prawie 9 tys. wniosków na kwotę 17 mln zł, a do tego w Zielonej Górze ponad 14 tys. na kwotę ponad 27,5 mln zł. Razem około 22,7 tys. na łączną kwotę niemal 45 mln zł.

- Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy, które zgłaszają do ubezpieczeń społecznych maksymalnie 9 osób. Firmy zatrudniające od 10 do 49 osób mogą zostać zwolnione z 50 proc. kwoty składek. Z ulgi mogą skorzystać również spółdzielnie socjalne, niezależnie od liczby osób zgłaszanych do ubezpieczeń - przypomina Agata Muchowska, rzeczniczka ZUS-u w woj. lubuskim.

- Uruchomiliśmy specjalny system do rozpatrywania wniosków o pomoc z tzw. tarczy antykryzysowej. To ułatwia i przyśpiesza wypłatę świadczeń. Podobny system był już wykorzystywany przy weryfikacji wniosków o przejście na emeryturę - mówi Muchowska.

Odpowiedź na złożone wnioski przedsiębiorcy otrzymują za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE). - Aby odebrać odpowiedź z ZUS-u, wystarczy zalogować się do swojego konta, wejść w zakładkę „Dokumenty i wiadomości” i w skrzynce odbiorczej przejść do dokumentów wymagających poświadczenia odbioru - tłumaczy Muchowska.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej