Na koniec maja mają zostać wznowione rozgrywki futbolowej ekstraklasy, spróbują też dokończyć rywalizację w pierwszej i drugiej lidze. Gorzowskie zespoły z piątego poziomu rozgrywkowego właśnie dowiedziały się, że rundy wiosennej nie będzie, a awans bierze Warta. Stilon na premię musi poczekać co najmniej rok.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ten tydzień był dla gorzowskich piłkarzy zupełnie inny, znacznie radośniejszy niż parę ostatnich, bo skończyło się trenowanie różnorakich sztuczek futbolowych wyłącznie w domu, a przy zachowaniu środków ostrożności zostały otwarte boiska. Można było znów w małych grupach potrenować.

Jeśli chodzi o lubuską czwartą ligę i niższe klasy, stało się to, o czym mówiło się już od dłuższego czasu. Mamy koniec po rundzie jesiennej. Awanse najlepszych drużyn o klasę wyżej, czyli premia dla Warty Gorzów. Stilonowcy przegrywają też wyścig zaledwie o 3 pkt, jednocześnie nikt nie spada. W wypadku gdy za chwilę wszyscy zgłoszą gotowość do dalszych występów, ligi zostaną powiększone. Tak naprawdę zobaczymy jednak, ile szkody na wojewódzkich szczeblach piłkarskich poczyni epidemia koronawirusa, a także kiedy ruszy nowy sezon i jakie przed chętnymi zostaną postawione wymagania oraz obostrzenia. Pierwszy ma być lubuski puchar, ewentualne dogranie tych rozgrywek np. w lipcu, wyłonienie mistrza 2020. Zobaczymy, czy to w ogóle będzie możliwe.

Prezesi wojewódzkich związków piłki nożnej spotkali się dzisiaj w Warszawie i uzgodnili wspólne stanowisko, co do niższych ligi futbolowych w czasie epidemii koronawirusa.

„Wprowadzone od 4 maja zniesienie niektórych ograniczeń dotyczące m.in. stworzenia możliwości uprawiania sportu piłki nożnej na stadionach sportowych i boiskach z zachowaniem zasady, że na tych obiektach może przebywać w tym samym czasie nie więcej niż 6 osób i 1 trener, czy stworzenia możliwości organizacji współzawodnictwa sportowego przez ligę zawodową bez udziału publiczności, nie umożliwia jednak organizacji, przygotowania, ani też przeprowadzenia meczu piłkarskiego w innych, niż najwyższa klasa rozgrywkowa. Stosownie do rządowych planów tzw. „odmrażania życia społecznego” zniesienie ww. ograniczeń, ma nastąpić dopiero w czwartym (ostatnim) etapie znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem, w nie określonym na chwilę obecną terminie.

Mając na uwadze przytoczone powyżej okoliczności faktyczne i prawne, prezesi WZPN wypracowali wspólne stanowisko o zakończeniu rozgrywek czwartej ligi i klas niższych oraz rozgrywek młodzieżowych prowadzonych przez związki, pomimo nierozegrania wszystkich zaplanowanych meczów, jednocześnie ustalając, iż jako kolejność drużyn w końcowych tabelach rozgrywek sezonu 2019/20 przyjmuje się kolejność drużyn w tabeli po ostatniej rozegranej kolejce. Drużyny zajmujące miejsca premiowane awansem uzyskają awans do wyższej klasy.

Po sezonie 2019/20 nie będzie natomiast spadków do niższych klas rozgrywkowych” – czytamy w komunikacie.

– Mieliśmy jakieś przecieki, jaka będzie decyzja, staraliśmy się już na tę premię przygotować. Spory problem to z pewnością bardzo długa, wymuszona przerwa od treningów i przede wszystkim grania, rozgrywania meczów. Po niej trzeba będzie od razu wyjść na rywalizację w wyższej, trzeciej lidze – powiedział trener Warty Paweł Wójcik. – Werdykt, którego już wszyscy się spodziewali, jest trochę dla nas krzywdzący, bo sezon trwa cały rok, a nie jedną rundę – dodał trener Stilonu Kamil Michniewicz. – Przyjmujemy jednak wszystkie scenariusze, bo tak czy siak swój kierunek na przyszłość mamy wyznaczony i mamy zamiar go dalej realizować.

KOŃCOWA TABELA LUBUSKIEJ CZWARTEJ LIGI:

 • 1. WARTA GORZÓW 15 40 57:9
 • 2. STILON PROSUPPORT GORZÓW 15 37 48:15
 • 3. Carina Gubin 15 34 42:15
 • 4. Polonia Słubice 15 27 40:24
 • 5. Spójnia Ośno Lubuskie 15 23 23:24
 • 6. Pogoń Skwierzyna 15 23 30:32
 • 7. Dąb Przybyszów 15 23 37:24
 • 8. Korona Kożuchów 15 21 17:32
 • 9. ZAP Syrena Zbąszynek 15 21 28:28
 • 10. Meprozet Stare Kurowo 15 16 24:29
 • 11. Lechia II Zielona Góra 15 16 26:32
 • 12. Ilanka Rzepin 15 14 17:42
 • 13. Czarni Żagań 15 14 22:36
 • 14. Piast Iłowa 15 14 25:34
 • 15. Pogoń Świebodzin 15 13 23:40
 • 16. Tęcza Krosno Odrzańskie 15 7 16:59

Po styczniowej fuzji w rundzie wiosennej zamiast TS Przylep będziemy mieli rezerwy trzecioligowej Lechii Zielona Góra. Najlepszy zespół wywalczy sobie prawo gry w trzeciej lidze.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Jarosław Kurski poleca
Więcej