W "Dużym Formacie" ukazał się wyczerpujący wywiad z Elżbietą Polak. Marszałek województwa lubuskiego opowiada o zmaganiach z epidemią koronawirusa. - Sanepid zdecydowanie robi za mało testów - mówi Polak.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Lubuska marszałek na łamach „DF” opowiada m.in. o transportach sprzętu medycznego sprowadzonych z Chin, podejrzeniu koronawirusa u siebie i zmaganiach z urzędem wojewody. Cieszy się, że Lubuskie ma najmniej stwierdzonych zakażeń w Polsce, ale nie ukrywa:

- Testów robi się bardzo mało, liczby są niemiarodajne. Przede wszystkim badana częściej powinna być kadra medyczna: lekarze, pielęgniarki, ratownicy, salowe - tłumaczy Polak.

O kulisach zamówień z Azji mówi tak:

- Jako że nie odbierali moich telefonów, wrzuciłam na swojego Fejsa dramatyczny apel do rządu polskiego, do ministra obrony narodowej, że mam towar w Szanghaju, bardzo ważny, maseczki, kombinezony itd., dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników, którego nie mamy i nigdzie w Polsce nie możemy kupić. Oraz że w związku z tym, że Chiny zamknęły granice, on nam tam utknął. Proszę więc, błagam, o umożliwienie mi przewiezienia tego transportu samolotem. No i wtedy natychmiast rozdzwoniły się wszystkie nasze media tutaj. W sensie lokalne. Ale jak to? Ale co? Ale czemu? I ledwie zamieścili to na swoich stronach, a już z kancelarii premiera dzwoni minister Dworczyk: »Pani marszałek, co pani wyprawia, dostanie pani te samoloty!«.
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej