Koronawirus. Od 4 maja stopniowo mają być otwierane biblioteki i muzea. Szybko jednak nie wrócimy do starego sposobu wypożyczania książek. Wciąż rekomendowane jest korzystanie z zasobów bibliotecznych online.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Szanowni czytelnicy, cieszymy się, że wreszcie będziemy mogli wrócić do naszych spotkań. Zgodnie z rozporządzeniem premiera od 4 maja 2020 ruszamy z usługą przyjmowania i wypożyczania książek. W trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo musimy zastosować środki ostrożności. Prosimy zatem o zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa i dostosować się do nich. Komunikat o terminie otwarcia wypożyczalni zostanie zamieszczony na naszej stronie internetowej dnia 4 maja 2020 o godzinie 9.30” - to komunikat z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie.

- Słyszymy o zaleceniach, aby książki po zwróceniu do biblioteki przeszły kwarantannę, ponieważ nie można ich odkazić. Dopiero wtedy ponownie wrócą do obiegu - informują bibliotekarze. Kiedy zostanie otwarta nasza biblioteka i jak od teraz będzie wyglądało wypożyczanie książek, najlepiej dowiedzieć się w punkcie, z którego wcześniej korzystaliśmy.

Ministerstwo Rozwoju opublikowało już wytyczne, które powinny zapewnić bezpieczeństwo pracownikom bibliotek, bezpieczeństwo w obiekcie oraz procedury w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Biblioteki mają wciąż zachęcać do korzystania z dostępnych zasobów online oraz udostępniania zbiorów w trybie wypożyczeń na zewnątrz. W widocznym miejscu przed wejściem ma być umieszczona informacja o maksymalnej liczbie osób mogących jednocześnie przebywać w bibliotece. Trzeba będzie dezynfekować ręce i zasłaniać twarz, również zachować dystans. Spodziewajmy się również ograniczeń, jeśli chodzi o wykorzystanie multimediów i innych urządzeń aktywowanych dotykiem.

Podobne obostrzenia czekają pracowników, którzy powinni mieć tak podzielone zadania, aby jak najwięcej pracy dalej wykonywać zdalnie.

Więcej o stopniowym otwieraniu bibliotek znajdziecie pod tym linkiem.

Wcześniejsze etapy znoszenia ograniczeń nieaktualne. Centra handlowe otwarte już po majówce

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej