Ponowne kompletowanie składu na start w wyjątkowej PGE Ekstralidze 2020, w czasie epidemii koronawirusa, gorzowski klub żużlowy rozpoczął od udanych negocjacji z kapitanem drużyny Bartoszem Zmarzlikiem.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jazda w Polsce od 12 czerwca przy pustych trybunach, specjalne obostrzenia sanitarne - wszystko po to, aby żużlowa PGE Ekstraliga w tym sezonie w ogóle wystartowała.

Również renegocjacje umów z zawodnikami. Zamiast stawek 250 tys. zł na przygotowanie do sezonu plus 5 tys. zł za punkt mamy odpowiednio 200 tys. zł i 2,5 tys. zł. Reszta w rękach klubów, bo ważną częścią wynagrodzenia żużlowców są umowy sponsorskie. Każdy musi się dogadać indywidualnie i podpisać jak najszybciej wypracowane aneksy. 1 maja zostało otwarte siedmiodniowe okienko transferowe. Wkrótce się dowiemy, kto zdecydował się przyjąć nowe warunki i pojedzie w 2020 r. w Polsce w tych szczególnych okolicznościach.

Stal Gorzów ogłosiła pozytywny finał negocjacji ze swoim wychowankiem, kapitanem drużyny i aktualnym mistrzem świata Bartoszem Zmarzlikiem. Jak poinformował gorzowski klub, z porozumieniem nie było żadnego problemu. Żużlowiec przyjął prezesa Marka Grzyba w swoim domu w Kinicach. - Dogadaliśmy się i podpisaliśmy aneks. Teraz nie pozostaje mi nic innego, jak czekać na start PGE Ekstraligi - poinformował Zmarzlik.

Zakładamy, że kluby bez większych problemów dogadają się z zawodnikami krajowymi, bo ci mają najlepsze rozeznanie, jaka jest aktualna sytuacja. Na dziś nie wiadomo, kiedy ruszą ligi w innych krajach, a więc, czy w ogóle w 2020 r. będzie możliwość zarobkowania np. w Szwecji.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa z obcokrajowcami. Ci, aby pojechać w lidze polskiej, muszą poddać się specjalnym rygorom. Najpierw zgodzić się na nowe warunki finansowe, jak najszybciej przyjechać do naszego kraju i 8 maja zacząć obowiązkową kwarantannę. To bardzo trudny wybór, bo tak naprawdę nie wiadomo, na jak długo zawodnicy zagraniczni utkną w Polsce. Granice są zamknięte i nikt nie wie, kiedy znów swobodnie będziemy mogli przemieszczać się po Europie.

Głośno już słychać, że innym federacjom wymagania Polaków bardzo się nie podobają. Ze stalowców problem mogą mieć Duńczycy Anders Thomsen i wracający do Gorzowa Niels Kristian Iversen.

Oficjalny, mocny głos zabrała już federacja szwedzka, która poinformowała, że zawodnicy z tego kraju, którzy mają podpisane umowy z klubami w Elitserien, nie będą dostępni w Polsce dopóki nie zostaną otwarte granice i zniesione wszelkie ograniczenia zapowiadane przez PGE Ekstraligę. Szwedzi dodają, że nie mogą sobie pozwolić na stratę czołowych żużlowców, bo mają nadzieję na start ich ligi latem.

Jak widać, w najbliższych dniach w poszczególnych drużynach jeszcze sporo może się wydarzyć, bo nie tylko federacjom, ale i samym obcokrajowcom nie podoba się, że muszą utknąć w Polsce na wiele tygodni.

W PGE Ekstralidze - dla zabezpieczenia przed ewentualnymi stratami kadrowymi - powraca tzw. gość. Kluby z elity będą mogły zgłosić się po zawodników z pierwszej i drugiej ligi, aby w razie potrzeby wystawiać ich w meczach ekstraklasy pod seniorskimi numerami 1-5 i 9-13. Gość będzie musiał wybrać sobie jeden klub na cały sezon.

PROGRAM 1. KOLEJKI PGE EKSTRALIGI 2020:

piątek 12 czerwca

Eleven Sports Betard Sparta Wrocław - Motor Lublin

Eleven Sports Eltrox Włókniarz Częstochowa - MrGarden GKM Grudziądz

niedziela 14 czerwca

nSport+ Moje Bermudy Stal Gorzów - Fogo Unia Leszno

nSport+ ROW Rybnik - Falubaz Zielona Góra

PROGRAM 2. KOLEJKI:

piątek 19 czerwca

Eleven Sports Fogo Unia Leszno - Betard Sparta Wrocław

Eleven Sports MrGarden GKM Grudziądz - ROW Rybnik

niedziela 21 czerwca

nSport+ Motor Lublin - Moje Bermudy Stal Gorzów

nSport+ Falubaz Zielona Góra - Eltrox Włókniarz Częstochowa

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej