Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przez dwa tygodnie można nadsyłać do urzędu miasta swoje propozycje w sprawie miejsc, gdzie powinny znaleźć się w mieście stacje ładowania samochodów elektrycznych.

W tej chwili są trzy takie stacje z sześcioma stanowiskami ładowania. Zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych z 11 stycznia 2018 r. prezydent ma opracować plan  budowy takich stacji w mieście, wskazać ich liczbę, lokalizację oraz liczbę planowanych stanowisk i ich moc.

Prezydent konsultuje i pyta mieszkańców, natomiast wstępnie powstał już projekt z propozycjami lokalizacji, jakie zostały uzgodnione w czasie rozmów pomiędzy przedstawicielami miasta i OSD (operator systemu dystrybucyjnego) - firmą Enea Operator Sp. z o.o.

W tej chwili firma PGE Nowa Energia Sp. z o.o. uzyskała już pozytywną decyzję na lokalizację urządzeń w pasie drogowym i będzie budowała 10 ogólnodostępnych stacji ładowania wyposażonych w 20 punktów. Powstaną w czwartym kwartale tego roku.

Aby wypełnić ustawowy obowiązek, w Gorzowie będzie więc brakować jeszcze 34 punktów zlokalizowanych w 17 ogólnodostępnych stacjach. I na ich temat właśnie prowadzone są teraz konsultacje. Zgodnie z ustawą  o elektromobilności i paliwach alternatywnych brakujące stacje wybuduje z własnych funduszy operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego, którym dla Gorzowa jest firma Enea Operator Sp. z o.o.

Udział w konsultacjach jest możliwy poprzez przekazanie do 15 maja 2020 roku, za pośrednictwem poczty elektronicznej, wypełnionego formularza na adres: zip@um.gorzow.pl

Warto też wspomnieć, że poza stacjami ogólnodostępnymi w mieście powstaną wkrótce także stacje ładowania autobusów elektrycznych. Pierwsze osiem takich autobusów MZK ma kupić dzięki dofinansowaniu. Po ulicach już teraz jeżdżą autobusy z napędem hybrydowym.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.